Pozor, zvoní! Pripravte deti na návrat do školy

  • MAGAZÍN
  • Pozor, zvoní! Pripravte deti na návrat do školy

Pozor, zvoní! Pripravte deti na návrat do školy

Prázdninám odzvonilo a opäť začína nový školský rok. Máte doma prváčika alebo už "ostrieľaných" školákov? Prečítajte si, čo všetko by ste mali pred začiatkom školskej dochádzky stihnúť, aby návrat do lavíc bol pre vaše ratolesti čo najpríjemnejší.

Letné prázdniny sa pomaly chýlia ku koncu a to pre všetkých rodičov znamená jediné - návrat ratolestí do školy. Niektoré deti sa tešia viac, niektoré menej. Či už sú na tom tie vaše akokoľvek, nezabudnite ich na prvý školský deň pripraviť. Čo všetko by ste nemali zabudnúť a ako deťom spríjemniť školskú dochádzku? Dozviete sa v dnešnom článku.

1. Vyrazte na nákupy 

Tiež ste ako malí milovali nákupy v papiernictve? Zbožňovali ste vyberanie nového peračníka, farebných zošitov, písacieho pera či aktovky? Alebo ste naopak tieto akcie neznášali? Vyskúšajte svoje deti namotivovať a vyrazte do obchodov spoločne. Nákupy školských pomôcok sa môžu premeniť vo skvelú zábavu. Dnes pulty prekypujú pestrofarebnými školskými potrebami a vyberie si medzi nimi naozaj každý. Ukážte deťom, že do zošita s poníkom či obľúbeným futbalistom sa budú zápisky písať skoro samé. Uvidíte, že sa hneď do školy začnú oveľa viac tešiť.

2. Začnite trénovať vstávanie a prispôsobte denný režim 

Dva mesiace sú dostatočne dlhá doba na to, aby vaše detičky zleniveli. A prečo by aj nie, veď prázdniny sú tu na to, aby si odpočinuli a nabrali dostatok síl na nový školský rok. Ku koncu augusta však dbajte na to, aby deti chodili včas spať a učili sa opäť skoro vstávať. Skrátka sa snažte o to, aby sa voľný režim začal postupne prispôsobovať klasickému školskému poriadku. 1. september potom pre nich nebude tak tvrdý šok.

3. Pripravte deťom pracovné miesto 

Je čas upratať zo stola nedokončené lepenkové modely, omaľovanky a ďalšie hračky. Pracovný stôl je treba udržiavať čistý, aby malých školákov od učenia nič nerozptyľovalo. Pokiaľ chcete deti podporiť v lepšej organizácii učiva a školského života, zaveste im nad stolík nástenku, na ktorú si budú môcť pripínať rozvrh a všetky dôležité úlohy. Postrážte, aby mali deti upratané šuplíky, orezané ceruzky a pastelky. Zároveň však nebuďte príliš prísni a nechajte ich samé rozhodnúť, ako si veci na stole usporiadajú.

4. Školské desiaty 

Aby vaše deti mali na nové učivo dostatok energie, je nevyhnutné chystať im kvalitné desiaty. Chlapci aj dievčatá sú vo vývine a tak by nemali mať núdzu o vyváženú stravu. Pripravte im treba chutné sendviče s kvalitnou šunkou a vajíčkami alebo upečte domácu tvarohovú buchtu. Nezabudnite na ovocie, zeleninu a fľašu s vodou. Keď deťom doprajete desiaty, ktoré im zachutia, nebudete sa musieť báť, že minú všetko vreckové v stánku s cukrovinkami.

5. Dorazte včas 

Hlavne prvý deň je naozaj dôležité, aby ste do školy prišli včas. Inak sa pokojne môže stať, že na vaše dieťa zostane neobľúbené miesto v lavici a navyše vedľa bude mať vrúbok od učiteľa hneď na začiatku školského roka. Naučte deti dochvíľnosti už od mala, v dospelosti sa im to bude hodiť. Aby si však nemuseli kontrolovať čas na mobilnom telefóne a hľadať tak možnosti, ako stráviť hromadu času pri obrazovke, obdarujte ich detskými hodinkami.

Stáva sa vám, že občas nestihnete deti včas zo školy či z krúžku vyzdvihnúť? Hodinky sa budú hodiť aj vám, zodpovedným rodičom :)