Veľkonočné tradície, o ktorých ste v živote nepočuli

  • MAGAZÍN
  • Veľkonočné tradície, o ktorých ste v živote nepočuli

Veľkonočné tradície, o ktorých ste v živote nepočuli

Veľká noc je už takmer za rohom. Určite sa vám okamžite vybaví jej tradičné poňatie - zdobené kraslice, pečenie barančeka a korbáče. Viete ale, ako sa veľkonočné sviatky oslavuje inde vo svete?

Lov vajíčok

V Austrálii majú jeden zvláštny veľkonočný zvyk. Nielen, že Veľký piatok je jediným dňom, kedy sú všetky austrálske obchody zatvorené a rodina a príbuzní sa schádzajú, ale nesmie chýbať ani veselá zábava. Deti sa vydávajú doslova ""na lov"" veľkonočných vajíčok a snažia sa objaviť ich tajné skrýše. Odmenou im je guľaté prekvapenie.

Karneval

V Karibiku sa na Veľkú noc každý rok koná karneval. Veľká noc začína o celý týždeň skôr a je plná sprievodov v exotických maskách. Tancuje sa, spieva sa a veselí.

Čarodejnícke prestrojenie

Fínske deti sa zase oblečú do čarodejníckych kostýmov a v prevleku chodia koledovať. Znie to skoro podobne ako halloweenský zvyk, kedy koledníci v maskách chodia od domu k domu a vyslovujú známe ""Trick or treat"". O veľkonočnom koledování sú deti v maskách tiež odmeňované sladkosťami, a k tomu navyše ozdobenými vŕbovými vetvičkami.

Fínsku Veľkonočnú nedeľu na niektorých miestach sprevádza aj symbolické pálenie ohňov, ktoré má zastrašiť a odohnať čarodejnice.

Filipínska Veľká noc

Okrem omší, ktoré prebiehajú po celý týždeň, patria medzi filipínske tradície dramatické hry o utrpení Ježiša Krista. Pripomína sa aj jeho ukrižovania - a to so všetkým. Procesiou, bičovaním a vlečením ťažkého kríža to len začína ... Ku krvavému rituálu sa každoročne prihlási niekoľko desiatok dobrovoľníkov, ktorí sa na Veľký piatok nechajú ukrižovať inými Filipínci, ktorí majú predstavovať rímskych vojakov. Tí im do rúk aj nôh zatlčú niekoľko centimetrové klince.

Pribití na kríži dobrovoľníci vydržia dovtedy, pokiaľ si nie sú úplne istí, že sa za svoje hriechy kajali dostatočne. Mnoho účastníkov po absolvovaní tejto skúšky ohňom tvrdilo, že sa úplne zbavilo depresie.

Skutočne brutálna očista, davová mánia alebo dôležité kultúrne dedičstvo, za ktoré ho silne katolícki Filipínci považujú? Samotná cirkev túto tradíciu nepodporuje, považuje ju za skresľovania viery. V turistoch naopak vzbudzuje zvedavosť - tejto udalosti sa pravidelne zúčastňuje desaťtisíce divákov. Mnohí sa nechajú dojať až k slzám.

Naše odporúčanie? Ak túžite po fyzickej a emocionálnej očiste, ukrižovanie môžete s kľudným svedomím vynechať. Úplne vám stačí jarný detox a tiež trochu motivácie. Hovorí sa, že správny jarný parfum dokáže robiť divy a dokonale zdvihne náladu!

Veľkonočná detektívka

Veľkonočné drama vítajú aj Nóri, aj keď nie v tak extrémnej podobe ako ľudia z filipínskeho San Fernanda. Medzi jednu z nórskych veľkonočných tradícií patrí už od roku 1923 čítanie veľkonočných detektíviek, takzvaných ""Paaskekrimmen"". V kníhkupectvách sa v tomto období predáva celý rad najnovších detektívnych príbehov a dramatické filmy s motívom vraždy si Nóri môžu užiť aj v televízii.

Bermudy

Obyvatelia Bermudských ostrovov sa na Veľkú noc bavia púšťaním drakov. Tradícia má pripomínať nanebovzatie Ježiša Krista. Jej súčasťou je aj súťaž o to, kto vytvorí najlepšieho draka.

Čo poviete? Necháte sa cudzokrajnými tradíciami inšpirovať? Alebo si vytvoríte svoju vlastnú jarnú tradíciu?

Môžete napríklad začať chodiť na túry - k tomu sa skvele hodia hodinky do extrémnych podmienok Casio G-Shock alebo dámske hodinky Casio Baby-G. Alebo radšej sadnete na bicykel a necháte sa uniesť hodinkami, ktoré sú pre to priamo stvorené? Hodinky Festina Chrono Bike vám dobre poslúžia nielen počas jarných mesiacov ...

Vlastné tradície alebo nie, hlavne nezabudnite navštíviť svoju rodinu a vychutnať si spoločne strávený čas v pokoji a pohode. Zažite tú najveselšiu Veľkú noc!