Najlepšie dámske parfumy, ktorým muži neodolajú

  • MAGAZÍN
  • Najlepšie dámske parfumy, ktorým muži neodolajú

Najlepšie dámske parfumy, ktorým muži neodolajú

Výber vhodnej vône je jedným z veľmi dôležitých doplnkov dámskeho outfitu. Každá žena si volí vône, ktoré sú jednak v súlade s jej vkusom, a o ktorých sa súčasne domnieva, že správne zapôsobí na konkrétne okolie. Z tohto dôvodu tiež ženy zvyčajne vlastnia viac parfumov, ktoré používajú pri rôznych príležitostiach. Na každodenné nosenie je tiež vhodný parfum iného charakteru. Na bežné nosenie by sa mali vyberať typy so sviežimi tónmi, ťažšie a silnejšie parfumy sú vhodné najmä na zvláštne príležitosti a dôležité večerné udalosti.

Typy vôní a parfumov

Pri hľadaní vhodného parfumu na konkrétnu príležitosť, by sa ženy mali orientovať podľa dvoch základných kritérií - intenzity a základnej vône. Zloženie každého typu parfému je vždy vytvorené tak, aby sa jednotlivé vonné zmesi uvoľňovali postupne, preto sú rozoznávané tri druhy tónov: 

  • horné - predstavujúce najsilnejšiu vôňu, ktorá sa uvoľní ihneď po nanesení. Pre horné tóny sa používajú predovšetkým citrusové a kvetinové vône,
  • stredné - vyprchávajúce postupne v minútach, uvoľňujú sa približne hodinu. Ide o tzv. srdce parfumu. V tejto kategórii sa uplatňujú sladké ovocné (jablko, hruška, broskyňa) a korenené (škorica, klinčeky) vône, doplnené o bylinné arómy (citrónová tráva, ibištek a pod.),
  • spodné - ktorých uvoľňovanie trvá najdlhšie. Tieto vône tvoria bázu parfumu a bývajú ťažšie a intenzívnejšie. Využívajú sa predovšetkým drevité tóny (santalové drevo, céder, cyprus) alebo korenené balzamové vône (vanilka, myrta a pod.).


Tak ako báza, tak aj stredné a horné tóny môžu byť tvorené štyrmi typmi vôní, ktoré sú späté s pôvodnou zložkou extraktu. Tieto typy možno charakterizovať ako: 

Kvetinové vône

Ide o svieže a sladké vône najčastejšie veľmi intenzívneho rastlinného pôvodu. Kvetinové vône bývajú extrahované z levandule, ruže, kosatca, orchidey alebo ľalie, ale možno ich získať z celej škály vonných kvetov. Ak tvoria spodný tón parfumu, bývajú väčšinou určené na celodenné nosenie, vhodné sú na pracovné príležitosti.

Ovocné (citrusové) vône

Najčastejšie sa využívajú citrusy alebo zelené jablko, príjemné sú tiež ľahko exotické vône. Obdobne ako kvetinové tóny, aj ovocné vône sú považované za prevažne svieže a určené na celodenné nosenie.

Orientálne vône (korenie)

Do tejto kategórie sa radia tak ako ostrejšie tóny exotického korenia, tak nasladlé vône bylín. Okrem mäty, ktorá je vhodnejšia ako báza pre parfumy na denné nosenie, v tejto skupine prevládajú tóny kardamónu, klinčekov alebo škorice. Všeobecne sú silnejšie bázy špecifického orientálneho korenia určené pre parfumy na zvláštne príležitosti a hodia sa do chladnejších mesiacov, pretože evokujú sladký a teplý dojem.

Drevité vône

Sú základom predovšetkým pre pánske parfumy vďaka svojmu intenzívnemu charakteru. Hoci možno v tejto skupine nájsť rad rôznych odtieňov vôní, nie sú primárne vhodné pre každú ženu. Sú preferované ako základ na večerné parfumy. 

Okrem základných typov vôní sa parfumy líšia aj intenzitou, ktorá určuje, na akú príležitosť sú vhodné. Intenzitu vône rozpoznáte už podľa vlastného druhu prípravku, ktorá definuje podiel parfumovej zložky. V tomto ohľade sú rozoznávané: 

  • osviežujúca voda (Eau Fraiche - EF) - je najjemnejší typ parfumu obsahujúci okolo 6% vonnej zložky nižšej intenzity,
  • kolínska voda (Eau de Cologne - EdC) - obsahuje najmenšie množstvo 4-6% vonnej zložky, ktorá však býva zvyčajne veľmi intenzívna. Kolínske vody majú najkratšiu dobu uvoľňovania vône,
  • toaletná voda (Eau de Toilette - EdT) - podiel vonnej zložky je 6-12%, zvyčajne sa jedná o vonné látky menšejj intenzity s dlhšie trvajúcim uvoľňovaním, než ako je to pri vode kolínskej,
  • parfumová voda (Eau de Parfume - EdP) - dosahuje podiel vonnej zložky až 12-15% a zvyčajne je určená na dlhšie nosenie so špeciálnym nanášaním,
  • parfum - je tvorený vonnou zložkou z 15-40%, je tak najsilnejší a je nutné ho používať veľmi striedmo, pretože sa z neho vône uvoľňujú veľmi dlhú dobu s výrazne intenzívnym horným tónom.

Označenie parfum sa síce používa pre všetky typy prípravkov s vonnými látkami, pri výbere je však nutné orientovať sa podľa označenia výrobku, ktoré stanovuje približný podiel tejto zložky. Väčšina produktov sa vyrába ako kolínska alebo toaletná voda, ktoré umožňujú jednoduchú a veľmi účinnú aplikáciu. 

Nanášanie parfumu 

Aplikácia vonného produktu závisí od jeho konkrétnej intenzity. Kým parfumy a parfémované vody sa používajú na pokrytie väčšiny tela (pokožky), osviežujúce, kolínske a toaletné vody sa nanášajú v malom množstve na rôzne časti tela - najčastejšie sa jedná o dobre prekrvené miesta, ako sú zápästia, vnútorná strana lakťov a kolien, hrudník, krk, čeľusť a zadná strana uší či do vlasov. 

Okrem intenzity koncentrácie sa rozlišuje spôsob aplikácie aj u jednotlivých typov vôní, ktoré tvoria hlavnú zložku parfumu. Kvetinové a ovocné tóny bývajú menej intenzívne, preto sú aplikované vo väčšom množstve. Naopak orientálne a drevité vône je vhodnejšie aplikovať len po kvapkách len na jedno alebo dve miesta. Kvôli ich výraznej bázi sa uvoľňujú vo veľkej intenzite, čo môže byť pri väčšom množstve nepríjemné.

Čo ovplyvňuje konečnú vôňu parfumu

Sila vône a spôsob aplikácie sú len primárnym meradlom ich účinnosti. Hlavný vplyv na konečnú vôňu  majú priamo špecifiká pokožky, na ktorej je nanášaná. Vlastná kvalita pleti a jej typ sú primárnym určujúcim faktorom na rozvoj vône, pretože sa lepšie uvoľňuje na vlhkejšej pokožke. Veľmi významný vplyv má aj stravovanie a životný štýl - zloženie jedálnička sa premieta do tkaniva pokožky, potu a mazu a mieša sa tak s vôňou, čím jej dodáva špecifické dodatočné podtóny.

Uvedené aspekty sú tak vodítkom predovšetkým pri výbere konkrétneho parfumu. Vlastný proces voľby by nemal byť uponáhľaný a mal by sa skladať z niekoľkých krokov. Vôňu najskôr vyberte podľa toho, ako prenikavo vonia vo fľaštičke - tam sú otvorené predovšetkým intenzívne vône, ktoré určujú bázu parfumu. Pokiaľ je Vám príjemná, naneste parfum na kožu a nechajte ho rozvinúť. Ideálne je vôňu testovať po dlhšej dobe (postupne po 15 minútach až hodine).

Najobľúbenejšie dámske parfumy s podmanivými tónmi


Ak si nie ste istá, aký parfum by Vám najlepšie sedel, môžete čerpať inšpiráciu medzi najobľúbenejšími značkami, ktoré zaručene priťahujú opačné pohlavie. Nižšie sú uvedené najpoužívanejšie, osvedčené a rokmi preverené parfumy, z ktorých je dobré vyberať. 

Kvetinové tóny parfumu Flowerbomb od Victor & Rolf sú príjemné na celodenné aplikáciu. Bergamot dopĺňajú u tejto vône tóny zeleného čaju, jazmínu, ruže a orchidey, čo jej dodáva mierne exotický a veľmi svieži a ľahký nádych

Podobný jemný ráz má aj toaletná voda Chanel Chance Eau Tendre, v ktorej sa miešajú kvetinové a ovocné vône. Veľmi výrazné sú citrusové plody doplnené jazmínom. Vôňa je vhodná predovšetkým na letné mesiace, vďaka svojmu osviežujúcemu charakteru a je určená aj pre celodenné nosenie.

Medzi krásne vône kombinujúce kvetinové a citrusové tóny patria tiež Daisy od značky Marc Jacobs. Tento príjemný sladkastý parfum s vanilkovou bázou obohatenou ovocnými tónmi, jazmínom a fialkou evokujú sviežu jarnú lúku, hodí sa teda predovšetkým na letné mesiace ako vôňa na celodenné nosenie von aj do zamestnania 

Parfum Light Blue od značky Dolce & Gabana je charakteristický sviežimi citrusovými a kvetinovými tónmi, ktoré sú podčiarknuté miernou drevitou bázou. Celkový dojem vône je veľmi ľahký a hodí sa na slnečné jarné a letné mesiace na každú príležitosť.

Ľahký parfum, vhodný na celodenné nosenie a aj večerné akcie, je veľmi obľúbený, La Vie Est Belle od Lancome. Orientálnu bázu pačuli a vanilky zvýrazňujú kvetinové a ovocné vyššie tóny a nechávajú tak vyniknúť všetky integrované vône. Parfum je vhodný na každé ročné obdobie, pretože kombinuje teplé aj svieže vône uvoľňované postupne.

Medzi každodenné parfumy trochu silnejšieho charakteru patrí Mon Paris od Yves Saint Laurent. Ťažšia báza pačuli je skombinovaná s ovocnými vôňami a jazmínom, ktoré parfumu dodávajú veľmi orientálny a exotický ráz.

Na jarné a letné večery, v menej náročnej spoločnosti, je ideálnym parfumom Good Girl od Caroliny Herrera. Parfum je kombináciou mierne ťažšej bázy kakaa, cédru a santalového dreva, ktoré sú doplnené kvetinovými tónmi, škoricou a sviežimi bylinnými vôňami. 

Obdobné zameranie má tiež parfum Fantasy od Britney Spears. Vôňa je určená predovšetkým pre mladšie ženy a vďaka krásnym ovocným tónom sa hodí do veselej spoločnosti mladých dospelých. Veľmi príjemné sú tóny kivi a liči na drevitej báze. 

Na celodenné nosenie v zimných mesiacoch je vhodný parfum Juicy Couture Viva La Juicy keďže je zmesou drevitého základu a veľmi príjemných ovocných vôní a jemných kvetín jazmínu a zemolezu, doplnených o karamel. Celkový dojem parfumu je ľahko svieži a veľmi teplý, hodí sa najmä do zamestnania.

Krásnu vôňu s orientálnymi tónmi ponúka Black Opium od Yves Saint Laurent. Parfum je vhodný najmä na zimné mesiace, nakoľko kombinuje tradičné orientálne tóny založené na vanilke a pačuli skombinované s jemnými kvetinovými arómami a osviežujúcim kávovníkom. Intenzívnejšia sila parfumu ho predurčuje predovšetkým na večerné nosenie. 

Medzi parfumy, pre použitie na zvláštne večery, určite patrí Hypnotic Poison od značky Dior. Vanilková a mandľová báza prepožičiava parfumu veľmi sladký nádych, ktorý je doplnený o jemné orechové a kvetinové tóny. Očarujúca zmes je veľmi podmanivá a výrazná. 

Okrem uvedených značiek môžete vyberať z ďalších veľmi krásnych parfumov, záleží len na Vás, pre aké tóny a intenzitu sa rozhodnete. Existujú vône výrazne ovocné aj ťažké drevité či orientálne.