Nástup na vysokú školu. Čo čakať a ako sa pripraviť na prvé týždne štúdia?

  • MAGAZÍN
  • Nástup na vysokú školu. Čo čakať a ako sa pripraviť na prvé týždne štúdia?

Nástup na vysokú školu. Čo čakať a ako sa pripraviť na prvé týždne štúdia?

September už je v plnom prúde a pre veľa úspešných maturantov to znamená jediné - blíži sa nástup na univerzitu. Akademická pôda, to je trochu niečo iné ako prostredie strednej školy. Ako sa pripraviť na nástup na vysokú školu a čo čakať od prvých týždňov štúdia? Dočítate sa v článku.

Príchod septembra si vždy spájame s nástupom do školy. Svoj prvý školský deň si však zažijú nielen prváci, ale aj čerství vysokoškolskí študenti. Aj keď sú od seba vekovo trochu viac vzdialení, obe skupiny čaká veľký krok a úplne nová životná etapa. Vysokoškoláci to však budú mať o trochu zložitejšie, pretože na univerzite už ich nikto za ručičku vodiť nebude. Patríš tiež medzi šťastlivcov, ktorí tento rok prvýkrát okúsia, ako chutí akademická pôda? Poď si prečítať, čo všetko ťa čaká.

Univerzitný život sa od predchádzajúcich školských rokov dosť líši. Hlavný rozdiel je v tom, že na vysokej si svojím pánom. Nechce sa ti na seminár alebo ťa nebaví počúvať prednášajúceho profesora? Je len na tebe, či zostaneš doma v posteli alebo sa rozhodneš v polovici prednášky odísť. Následky si musíš zvážiť sám. Vysoká škola je obvykle založená na princípe slobodnej voľby. A sloboda so sebou nesie zodpovednosť. Nikto ťa nebude nútiť školu dokončiť, ale sám si musíš spočítať, čo sa ti oplatí a čo nie. Keď si správne vyberieš odbor, ktorý ťa zaujíma, budeš chodiť do školy s radosťou a sám sa budeš starať o to, aby si si z nej odniesol čo najviac.

Vysoká škola ale nie je len o učení a skúškach. Čaká ťa životná etapa, na ktorú budeš s veľkou pravdepodobnosťou spomínať do smrti. Naučíš sa samostatnosti, spoznáš veľa nových kamarátov a dosť možno aj životnú lásku. Máš sa na čo tešiť! A teraz už poď zistiť, ako prvé dni na vysokej nielen prežiť, ale hlavne si ich užiť.

Dbaj na to, aby ti to pristalo

Hovorí sa, že vzhľad nie je na prvom mieste, a s tým tiež súhlasíme. Napriek tomu sú ale v živote človeka situácie, kedy sa oplatí vyfiknúť. A nástup na výšku k nim rozhodne patrí. Stretneš veľa nových ľudí, spolužiakov i profesorov a určite budeš chcieť urobiť dobrý dojem. 

Takže, prvý deň rozhodne zabudni na mastné vlasy. Kvalitných šampónov a ďalších vlasových prípravkov dneska nájdeš hromady. Čisté a lesklé vlasy si pekne uprav, treba pomocou uhlazujúceho krému alebo modelačnej pasty. Vyber si oblečenie, v ktorom sa cítiš dobre a ktoré ti pristane. Skrášliť sa môžeš aj štýlovými šperkami. A nezabudni na dezodorant a nejakú príjemnú vôňu.

Prvý deň je vždy trochu stresujúci, tak sa tým nenechaj zaskočiť. Keď sa budeš cítiť dobre a budeš skvele vypadať, uvidíš, že tí v novom prostredí bude hneď o trochu príjemnejšie.

Vezmi si všetko potrebné

Zase tu máme paralelu s prváčikmi, ktorí si s mamičkou aktovku na prvý školský deň náležite pripravia. Ty to určite zvládneš sám, ale vieš, čo všetko budeš potrebovať?  

  • Zapíš si to. Prvý deň, a vlastne celý týždeň, sa dozvieš veľa dôležitých informácií. Nezabudni preto na blok a ceruzku, kam si všetko zapíšeš.
  • Vybav sa fotkami. Pokiaľ si pri zápise na vysokú nestihol zariadiť všetky kartičky - do menzy, na zľavu cestovného alebo tí chýba fotografia v indexe, je na čase napraviť to na študijnom oddelení. Na fotky preto nezabúdaj  
  • Dostatok energie. Síce si už vysokoškolský študent, ale aj ten potrebuje jesť a piť. Prednášky môžu byť dlhé a cvičenia únavné, tak si so sebou prines niečo dobré pod zub.
  • Čo nechať doma: prezuvky - akademická pôda si žiada dôstojnejšiu obuv :)  

Všetko si zabaľ do štýlového batôžku alebo kabelky a môžeš v pokoji vyraziť!

Na nič sa nehraj 

Nervozitu často schovávame za nadmerne sebavedomé správanie. O majstra "všetko viem a všetko poznám" ale nikto nestojí. Preto sa nehraj na to, čo nie si. Buď úprimný, usmievavý, a keď niečo nevieš, spýtaj sa. Prvé dni a týždne na univerzite sa všetci spoznávajú a preto sa snaž o to, aby si ukázal svoje najlepšie stránky. Vďaka tomu si môžeš nájsť skvelých kamarátov, s ktorými prejdeš  štúdiom jedna radosť. Učiť sa na skúšky v partii, chodiť na pivo po prednáške a spoločne študovať v knižnici, to všetko ťa čaká, keď narazíš na tú správnu bandu. Bola by škoda pokaziť si všetko hraním si na niečo, čo nie si, nemyslíš?

Príď včas 

Síce ti nehrozí poznámka, ak prídeš na seminár neskoro, ale keď prekročíš limit povolených absencií, máš problém. Nekomplikuj si teda zbytočne život a buď dochvíľny. Za nespokojnosť u profesorov sa platí, a to hlavne u skúšok, tak na to mysli, až sa ti nabudúce nebude chcieť vstávať. Pomôcť si môžeš aj kvalitnými hodinkami, s ktorými budeš mať čas vždy na očiach. Navyše ti to s nimi určite pristane.

Vyskúšaj si predmety  

Tvorbu študijného plánu už máš v čas prvého dňa školy za sebou. Ale práve teraz prichádza to dôležité - a tým máme na mysli tvoju prítomnosť. Naozaj sa neoplatí chýbať v prvom vyučovacom týždni. Na úvodných hodinách sa totiž dozvieš veľa podstatných informácií, vrátane toho, čo sa od teba bude očakávať a ako bude vyzerať skúška z daného predmetu. U voliteľných predmetov navyše zistíš, či ti naozaj sedí. Môžeš si predsa vyberať, tak sa neboj využiť svoje právo a z nesympatického predmetu sa prvý týždeň pokojne odhlásiť.

Tip na záver: Nauč sa správne používať tituly svojich vyučujúcich. Na strednej si možno každého nazýval profesorom, ale to sa, prosím, odnauč. Veľa vyučujúcich je na nesprávne oslovenie háklivé, tak sa zbytočne neochudobňujme o dobrú povesť. Mysli na to, že všetko sa ti môže u skúšky riadne vymstiť!