Recenzia: Yves Saint Laurent – Black Opium

  • MAGAZÍN
  • Recenzia: Yves Saint Laurent – Black Opium

Recenzia: Yves Saint Laurent – Black Opium

Hoci Yves Saint Laurent, jeden z najvplyvnejších a najuznávanejších módnych návrhárov 20. storočia, už nie je medzi nami, jeho posolstvo "robiť svet krajší" sa šíri ďalej. Dámsky parfum Black Opium je toho žiarivým príkladom. 

Black Opium ma už na prvý pohľad zaujal svojim prudko originálnym a príťažlivým flakónom. Mám rada, keď tvorcovia parfumov doťahujú do dokonalosti nielen vôňu samotnú, ale aj jej obal. Predsa len prvý dojem hrá v našich životoch zásadnú úlohu, a nudný zovňajšok nás nijako nenúti zaujímať sa o vnútorné kvality subjektu ...Uhľovo čierny flakón s metalickými odleskami pôsobí sám o sebe veľmi dráždivo, akonáhle ho však zovriete v dlani, a ucítite jeho jemne hrubú štruktúru, prejde vám celým telom mrazenie podobné vzrušujúcej "chuti zakázaného ovocia".. Už to naznačuje, že nejde o vôňu pre ešte nedospelé princezné, ale o účinnú zbraň skúsených žien, ktoré už presne vedia, čo robia, a za svoje rozhodnutia vedia niesť zodpovednosť… Pripomíname, že aj ženy s tou najtvrdší šupkou majú city. Len si ich chránia pre ľudí, ktorí si zaslúžia ich s nimi zdieľať. Na to nám nedovolí zabudnúť štýlové priehľadné "oko" uprostred pôsobiace ako pomyselná brána do duše.

Tento dámsky parfum bol na trh uvedený v roku 2014. Od tej doby si získal srdce väčšiny žien aj ich mužov tým najzásadnejším – svojou jedinečnou vôňou – a záujem o neho aj po viac ako 3 rokoch neslabne.

Dostala som na neho chuť už po prečítaní zloženia uvedeného na krabičke.  Rada varím a miešam na počutie se k sebe absolútne nehodiace ingrediencie, ktoré potom v puse prekvapivo chutia skvele. Preto by som si s chuťou dala dezert, v ktorom dominuje hruška, kvet pomarančovníku a štipka ružového korenia (hlava parfumu). A pretože zákusok se u mňa nezaobíde bez kávy, rada by som ho zapila čerstvo uvarenou kávou ovoňanou jasmínom (srdce parfumu). Prikusovať cédrové drevo, pačuli a vanilkový lusk (základ parfumu) už netúžim, ale s potešením by som túto kombináciu zvolila do svojho aróma difuzéra, ktorý by ma nenásilnou formou vytrhol zo snenia a vrátil ma späť do reality.

A ČO TEDA CÍTIM, KEĎ SI DÁM DÁVKU ÓPIA?

Musím sa priznať, že jednotlivé vyššie spomínané ingrediencie pri prvom privoňaní cítim veľmi zastrene. Ale ako celok ma omámi príjemná, jemná, nasladlá (ale nijak lepkavo presladená) vôňa, ktorá ma pri bližšom privoňaní k zápästiu roztomilo zašteklí v nose. A to se mi páči. Mám rada neagresivné parfumy, ktoré se mi „nesnažia dostať pod sukňu“ hneď na prvom rande, ale aj tak vo mne vzbudzujú záujem. Oceňujem nenásilný štart a pôsobivý prevrat niekedy v polovici „trate“… a toho som sa u Black Opia dočkala!

Zhruba po hodine ovocný nádych Opia ubral na sile a naopak vynikli jeho kvetinové a drevité tóny. Počiatočné zoznamovanie sme úspešne absolvovali, tak nie je potreba ďalej ma lákať na sladkosti… Priznám sa, že kávu ako takú  som v jeho srdci moc necítila, ale nemyslím si, že je to vina parfumu. Skôr by som to prisúdila svojej začiatočníckej "čuchovej slepote" a prehnanému očakávaniu. Mohlo mi dôjsť, že silnej vône práve uvareného espressa sa asi nedočkám ... A ako voňajú kávové zrná ešte pred upražením bohužiaľ neviem. Ale ak tak príjemne ako stredné tóny Opia, novo na svoj „bucket list“ pridávam návštevu kávovej plantáže.

Po tejto skúsenosti viem, že s Black Opiom chcem stráviť viac než len jedno rande. Že chcem, aby bol mojou súčasťou deň čo deň. Pretože vo mne prebúdza  len samé príjemné pocity a presne to od parfumu očakávam. A vzhľadom k tomu, že Yves Saint Laurent – Black Opium patri medzi TOP 10 dámskych parfumov očividne nie som  sama. Vsadím sa, že i vám se zaryje hlboko pod kožu...