Koronavírusová doba: tipy ako prežiť s deťmi doma

  • MAGAZÍN
  • Koronavírusová doba: tipy ako prežiť s deťmi doma

Koronavírusová doba: tipy ako prežiť s deťmi doma

Situácia v školstve sa vzhľadom na pokračujúcu epidémiu nevyvíja nijako ružovo a dokonca sa zdá, že školské lavice, družiny aj škôlky budú zívať prázdnotou až do konca tohto školského roka. Pre deti dlhé prázdniny, pre rodičov výzva rovná zápasu o prežitie.

Nájsť spôsob, ako deti zabaviť, spracovať s nimi zaslané učivo, udržať ich v pohode a nenechať ich leňošiť, vyžaduje čas, nespotečné množstvo nápadov a často aj nervy zo železa. Najmä tí, ktorí sú navyše nútení svoje zamestnanie vykonávať formou homeoffice, si po skončení tohto obdobia zaslúžia minimálne medailu. Preto prinášame pár tipov na aktivity, ktoré možno s deťmi podniknúť aj v obmedzenom režime.

Kto sa hrá, nehnevá

Kto by nepoznal toto ľudové príslovie a vzápätí si nevybavil veľa zábavných hier v najrôznejších podobách. Počítačové hry, herné konzoly, hry v mobilných telefónoch, kartové hry a samozrejme v zozname nemôžu chýbať stolové hry, ku ktorým by sa mala naša pozornosť upnúť najviac.

Hry pre celú rodinu, ktoré pobavia, zlepšia náladu, rozosmejú, poučia a zblížia. Či už vytiahnete staré dobré Človeče nehnevaj sa, Dostihy a stávky alebo niečo novšie, ako sú Activity, Dobble alebo Scrabble nešliapnete vedľa. Je možné zájsť ešte ďalej a starostlivo evidovať výsledky a vytvoriť tak plnohodnotný "Koronavírusový" turnaj na niekoľko týždňov, ktorý bude mať na konci svojho víťaza hodnotnej ceny.

Ručne písané slovo

Obmedzenie sociálnych stykov na nevyhnutne potrebné platí pre všetkých. Na telefonický a písomný kontakt sa našťastie nevzťahuje. Pravidelné volanie a posielanie správ je samozrejmosťou, ale čo tak ešte oživiť túto komunikáciu niečím tvorivým. Trebárs vlastnoručne napísaným listom. Deti môžu listy navyše vyzdobiť rôznymi maľovkami, samolepkami, washi páskami a pod. Krásne optimistické želanie, ktorá nezmizne v komunikačných vláknach, poteší v tejto ťažkej dobe najmä staršiu generáciu, ktorá si ich určite láskyplne vystaví.

Bláznovina na každý deň

Každý deň s deťmi bude potrebovať svoj symbolický zlatý klinec! Niečo uleteného alebo dokonca až bláznivého? Čím viac tým lepšie! Desiata z piknikového koša na deke uprostred obývačky, lístky na špeciálne domáce kino s misou popcornu, ktoré začína od 19:00 v posteli rodičov alebo čo si takto upiecť najobľúbenejšie vianočné pečivo?

Zábava na dlho

Puzzle: skladanie dielikov, ktoré bavili už celé desaťročia niekoľko generácií pred nami, má svoj vrchol slávy za sebou, ale aj dnes si nájde svojich fanúšikov, ktorý tejto záľube úplne prepadnú na celé dni. Špeciálne pri puzzle je potrebné dať pozor na náročnosť, aby ste túto aktivitu dieťaťu nesprotivili hneď spočiatku. Celkom dobre funguje nepísané pravidlo, ktoré znie, pridať k veku dieťaťa jednu nulu a tým získate približný počet dielikov, ktorý je pre začiatočníka vhodný.

Pohyb na čerstvom vzduchu

Vychádzky sú v súčasnej dobe veľmi obmedzené a pravdepodobne realizovateľné výhradne vo vidieckych regiónoch. Ale aj napriek tomu je to zmysluplná rada. Pobyt na čerstvom vzduchu čistí hlavu, posilňuje imunitný systém a napomáha zostať v psychickej aj fyzickej rovnováhe.

Nezabúdajme ale na nariadenie vlády: nasadiť si rúška, v najlepšom prípade aj rukavice, vyraziť na miesta, kde je možné udržiavať dostatočnú vzdialenosť od ostatných ľudí, optimálne aspoň dva metre, dodržiavať zákaz kontaktu a dotyku. Po návrate domov si dôkladne umyť ruky.

Úsmev zachráni

Kto niekedy skúsil zapojiť dieťa do každodenných činností ako je varenie, upratovanie alebo práca na záhrade vie, že je to mnohokrát viac vyčerpávajúce, než úkon samotný. Počiatočná fáza ale prejde a pretože sú deti veľmi učenlivé, skutočných pomocníkov z nich postupom času vychováte. Pomalými krôčikmi, počnúc utieraním riadu, prestieraním stola, miešaním a vážením prísad pri pečení, zametaním alebo utieraním prachu, im vytvoríte užitočné návyky, udržíte deti v pozornosti, a významne posilníte rodinnú súdržnosť.

Hľadanie pokladu

Od jednoduchých skrýš až po prepracovanú honbu plnú úloh, návodov, osemsmeroviek, rébusov a hádaniek, ktoré deti postupne odhaľujú a deň za dňom sa približujú ku skrytému, zvyčajne sladkému pokladu. Fantázii a komplikovanosti sa medze nekladú. Správna pirátska mapa, ktorá deti bezpečne prevedie miestami v byte alebo dome a malé motivačné odmeny pri hľadaní sú rozhodne žiaduce a celé dobrodružstvo ešte spríjemnia.

Dosky, čo znamenajú svet 

Deti zbožňujú prevleky a kostýmy a imaginárny priestor, v ktorom je aspoň na chvíľku všetko uskutočniteľné. To všetko ponúka domáca divadelná scéna. Odhaľte v deťoch skryté talenty a vneste do vašej domácnosti trochu kultúrneho odreagovania. Obľúbené knižky, scénky alebo aj kreslené vtipy môžu slúžiť ako predlohy k hereckému vystúpeniu. Kostým sa nájde alebo rýchlo upraví zo starého prestieradla alebo závesu.

Potrebné doplnky a kulisy otvárajú bránu do kreatívneho sveta vystrihovania, maľovania a najrôznejších tvorieb, ktoré by mali deti zabaviť na dlhé hodiny. Týmito a mnohými ďalšími činnosťami snáď nájdu rodičia spôsob, ako toto mimoriadne, nepretržité spolužitie v domácnosti nielen prežiť, ale si aj náležite užiť.

Urobte si čas aj na seba

Odmeňte sa a relaxujte. Nenaháňajte sa za spokojnosťou vašich ratolestí. Kým nebudete vy spokojná, nebude spokojné ani vaše okolie. Dajte si voňavú vaňu, urobte si svoj odličovací rituál a zakončite starostlivosťou o pleť a pokožku.