Urobte si z Valentína najkrajší deň v roku

  • MAGAZÍN
  • Urobte si z Valentína najkrajší deň v roku

Urobte si z Valentína najkrajší deň v roku

Február sa pomaly blíži a s ním prichádza aj jeden ľahko kontroverzné sviatok. Jedni ho nenávidia, druhí ho milujú. Štát niekde uprostred skrátka nejde. Áno, reč je o svätom Valentínovi, ktorý tento rok pripadá na nedeľu 14. februára. Patrí medzi hlavné sviatok lásky a zamilovaných, pri ktorom si partneri pripravujú najrôznejšie prekvapenia, teší sa navzájom kyticami, sladkosťami či inými romantickými darčeky a rituály.

Kňaz, ktorý oddával proti vôli cisára

V prvom rade je potrebné vyvrátiť tvrdenie, že Valentín patrí medzi sviatkami americké, a preto v našich končinách nemá čo robiť. Podľa legendy sa korene tohto sviatku nachádzajú v starovekom Ríme, ktorý s Novým svetom nemá nič spoločné. Pravdou však je, že sa dnes oslavuje hlavne v krajinách anglosaských a amerických, odkiaľ sa zvyky postupne šíri aj do našich luhov a hájov.

K vzniku sviatku svätého Valentína sa viažu dve legendy. Prvý hovorí o tom, že sviatok samotný sa odvodzuje od slávenia starořímského Lupercalia. Vtedy sa využívali tzv. "Urny lásky" do ktorých sa večer pred sviatkom vložila na papierikoch napísaná dievčenské mená. Chlapci ďalšieho dňa vytiahli po lístočku a tá dievčina, ktorej meno si vyžrebovali sa potom mala stať ich milú.

Známejší je však príbeh, ktorý rozpráva o kňazovi Valentínovi. Ten aj napriek zákazu rímskeho cisára potajomky oddával mladé páry, za čo bol práve 14. februára popravený. Rímsky vládca Claudius II. totiž svojim vojakom odopieral sobáše aj zásnuby. Mal obavu, že by potom odmietli ísť do boja a radšej by chceli zostať doma so svojou rodinou. A tak zrejme práve mučenícka smrť svätorečeného Valentína stojí za najznámejším zamilovaným sviatkom.

Nutné však podotknúť, že historici presne nevie, či sv. Valentín vôbec reálne existoval. Nevie sa ani, kedy sa narodil a kedy zomrel. Oba príbehy sú tak púhymi legendami. Isté je len to, že najviac sa začal sv. Valentín sláviť v 17. storočí v Anglicku, odkiaľ sa rozšíril do sveta.

Ako osláviť svätého Valentína?

Nech už je história akákoľvek, stále častejšie sa stretávame so zamilovaným sviatkom aj u nás. Kritikom môžeme dať za pravdu, že sa skutočne jedná aj o sviatok konzumu a nejeden obchodník si v polovici februára ma ruky. Ťažšie úlohu v tomto sviatku majú muži, od ktorých sa očakáva, že svoje drahé žene či priateľku prichystajú nejaké prekvapenie alebo je minimálne poteší kvetinou či čokoládou. Ženy samozrejme svojim miláčikom tiež radi prejavujú pozornosť, však ako zástupkyňa nežnejšieho pohlavia im nerobí taký problém svoje city dať na obdiv. Ich fantázia a kreativita navyše často nepozná medze, a tak bývajú darčeky premyslené a osobné.

Páni, ak tento rok chcete svoje drahé partnerke urobiť radosť, máme pre vás pár tipov, ako svätého Valentína osláviť! Akými darčeky k Valentínovi svoju milú potešiť?

Kvetina

Síce nie je tento tip bohvieako originálna, stavte sa však, že sa neminie účinkom. Kvetina skrátka urobí radosť každej žene. A ak poznáte jej obľúbené, buďte si istí, že to zaregistruje. Ak si neviete rady, nemajte obavy opýtať sa obsluhy. V kvetinárstvach sú na Valentína dobre pripravení a radi vám pomôžu vhodnú kvetinu vybrať.

Tip: Ak chcete ísť s dobou a je vám proti srsti kupovať kvety, ktoré vo váhe po týždni môžete vyhodiť, kúpte svojej žene kvetinu v kvetináči. V súčasnej dobe narastá trend pestovanie izbových kvetín hlavne u generácie mileniálů. S krásnou monštier, Dracena alebo palmou vás vaša milá umačká láskou už na prahu.

Niečo dobré pod zub

Ak vás na kvety moc neužije - niektorým mužom je navyše hlúpe chodiť po meste s kvetinou, môžete svoju priateľku prekvapiť nejakou dobrotou. Nemusí to byť nutne klasická čokoláda alebo bonboniéra. Skúste pokojne staviť na niečo, čo má skutočne rada. Či už to bude zmes orieškov, balenie dobrých syrov alebo pokojne kus parmskej šunky. Fantázii sa medze nekladú, a čím osobnejší dobrota, tým lepšie pre vás.

Romantická večera / piknik

Medzi klasiku sa samozrejme počíta aj romantická večera. Tá sa však s najväčšou pravdepodobnosťou bude tento rok musieť presunúť z reštaurácií domov. Ak sa vám nechce variť - čo však ženy veľmi ocenia, môžete jedlo objednať z obľúbenej reštaurácie. Doma však môžete pripraviť špeciálnu stolovania a pokojne taky sviečky. Však to prerokuje vydržíte.

Ak sú vám romantické večere naozaj proti srsti, tak svoju milú vemte na piknik. Aj keď bude zima, stačí pár diek, poriadne sa obliecť a môžete vyraziť. Ideálne bude, ak poznáte v okolí nejaké pekné zastrešené posedenie. Ak ale nebude pršať, pokojne vyberte lavičku alebo pekné miesto v parku, pri jazere či v lese. Nezabudnite so sebou zobrať niečo na zahriatie - kávu, čaj, tí odvážnejší potom môžu zvoliť nejaký alkohol (avšak je potrebné sledovať opatrenia vlády, neradi by sme vás nabádali k porušovaniu anti epidemických nariadenia).

Šperk či parfum

Ďalšou možnosťou, ako žene vykúzliť úsmev na perách je darovanie niečoho trvalejšieho. Obľúbeným darčekom k Valentínovi bývajú parfumy či šperky. Vyberajte však opatrne. U parfému je ideálne urobiť najprv menšie prieskum a zistiť, aké vône vaše milá preferuje. So šperky tiež neradíme príliš experimentovať. Svoju vyvolenú iste dobre poznáte, preto viete, či sa jej páči trblietavé a zdobené kúsky, alebo skôr preferuje jednoduchšie a minimalistické klenoty. Väčšinou nešliapnete vedľa s Pandorou. Ak však vaša dievča či žena patrí medzi športovejší či prírodný typy, radšej sa porozhliadnite po niečom inom.

Buďte originálny

Ak vám predchádzajúce tipy prídu predvídateľné a nudné, máme pre vás tri originálnejšie v zálohe.

Výlet podľa jej preferencií

Patrí vaša žena k akčnějším tvorom s hromadou záujmov? A vy možno niektoré z nich príliš nechápete? Potom to máte jednoduché. Prekonajte sa a vezmite ju na výlet podľa jej gusta. Či už miluje zdolávaní horských vrcholov, pozorovanie vodného vtáctva alebo hľadanie pokladov v Zoran poli s detektorom kovov, vyrazte s ňou na výlet a venujte jej svoju pozornosti. To je ten najväčší dôkaz lásky, ktorý ju môžete dať.

Fotoalbum či zamilovaná pohára s lístkami

Romantickejšie založení muži môžu skúsiť partnerku potešiť originálnym fotoalbumom so spoločnými fotkami, ktoré bude vždy pripomínať krásne chvíle. Ak si trúfate, môžete vytvoriť tzv. Zamilovanú pohári. Do umyté zaváracie poháre alebo škatuľky vložíte lístočky, na ktoré napíšete pekné odkazy. Môže sa jednať o vyznanie lásky, pripomenutie vtipných momentov vo vašom vzťahu alebo veci, ktoré na svojej partnerke máte radi. Ona si potom počas nasledujúceho roka môže jednotlivé odkazy vyťahovať a prečítať. Jedná se o originálnejší a modernejšie formu prianie k Valentínovi, ktorá nežné pohlavie určite poteší.

Potlačené tričko, hrnček či poťah na vankúš

Doba praje originálnym potlačiam a navrhnúť si dnes svoj vlastný nie je nič komplikovaného. Skúste vymyslieť niečo trefného, čo vaši drahú polovičku charakterizuje. Zakaždým, keď si tričko oblečie alebo bude popíjať kávu z darovaného hrnčeka, spomenie si na vás.

Keď nikto z vás oslavovať nechce

Aj medzi ženami sa nájdu také, ktorým sv. Valentín nie je po chuti. Väčšina argumentov na túto tému skončí tým, že lásku si predsa máme vyjadrovať každý deň, tak prečo by mal byť Valentín niečím špeciálnym? A povedzme si úprimne, niečo na tom je. Preto, ak máte takého partnera doma aj vy, nesnažte sa ho tlačiť do zamilovaných výlevov a patetických gest. Dbajte však na to, aby ste si na seba a svoj vzťah skutočne našli čas aj v každodennom zhone. Páni, doneste niekedy kyticu, aj keď vám príde zbytočná. Dámy, nechajte ho niekedy bez rečí pozerať na futbal alebo mu jednoducho uvarte jedlo, ktoré má rád, hoci vám zrovna nevonia. A všetko bude tak, ako má byť :-)