Ako si užiť Vianoce bez stresu

Ako si užiť Vianoce bez stresu

Vianočné sviatky sú dnes často synonymom stresu, náročných nákupov, prepchatých obchodov, chystania a veľkého upratovania. Chcete, aby tie tohtoročné boli zasa pohodové a pokojné, také, aké by mali byť? Nepodporujte konzum a mrknite, ako sa vyvarovať predvianočnému stresu.

Vianočné sviatky sú za rohom. Asi ste si tiež predsavzali, že ich tento rok zvládnete v pokoji a pohode. Možno sa vám to ale tak celkom nedarí a záškodníci v podobe televíznych reklám, prezdobených vianočných stromov v každom výklade a obrovského množstva ľudí, tlačiacich sa v obchodoch, vám neustále vystreľujú tlak do nebeských výšin. Tak takto nie! Nenechajte si krásne sviatky znechutiť konzumom a otravnými predajcami. Máme pre vás pár rád, ktoré vám pomôžu užiť si Vianoce tak, ako by ste si naozaj želali.

Nesmiete stresovať, keď niečo nestihnete

Prvá rada nad zlato. Uvedomte si, že nikto nebude riešiť nepoutierané poličky v kuchyni, nedostatočne naškrobené záclony alebo "len" 5 druhov koláčov. Vianoce nie sú preteky. Adventný čas má byť o pohode a pokoji, a ak vám k tomu dopomôže dokonale vyriadený byt, prosím. Ak ale budete upratovať, zdobiť a piecť len preto, že si myslíte, že sa to od vás očakáva, tak sa pekne zastavte a zamyslite sa nad sebou. Naozaj chcete takto tráviť svoje voľné dni?

Predvianočný poriadok môže byť zábava

Nebudeme si nahovárať, že predvianočné upratovanie nie je dôležité. Nikto nechce tráviť Vianoce v neporiadku a špine. Sviatočné riadenie ale môžete pojať úplne iným spôsobom, než sa zodrieť do krvi. Čo pre to môžete urobiť? Ak máte deti a manžela, máte dve možnosti - vyslať ich na celodenný výlet alebo k babičke, aby sa vám pod nohami nikto neplietol. Alebo ich do upratovania aktívne zapojiť. Predsa nemusí všetka práca ležať na vás. Určite si priority a upratujte iba to nutné - naozaj nie je potreba vytierať prach z šálok, ktoré rok ležia nepoužité v kredenci. K upratovaniu si pustite koledy a nezabudnite sa potom riadne odmeniť za dobre vykonanú prácu! Vyrazte na večeru, objednajte si pizzu alebo bežte si odpočinúť do kina. Upratovanie sa tak môže stať celkom príjemnou zábavou, kedy si vyčistíte nielen byt, ale aj hlavu. 

Spýtajte sa, čo kto chce a skúste to zohnať na internete

Zháňanie darčekov môže byť zábava, keď máte nápad. Horšia situácia nastáva vtedy, keď bezradne blúdite po obchodoch a skrátka neviete, čo zaobstarať. Určite je pekné, keď vašim blízkym nadelíme prekvapenie, ktoré sa perfektne trafí do ich vkusu, a k tomu ho ešte budú pravidelne používať. Ale priznajme si, vybrať taký darček dá peknú fušku. A preto, ak neviete, nebojte sa jednoducho druhých opýtať, a dostatočne dopredu. Keď to zvládnete včas, môžete potom väčšinu darčekov objednať na internete, čím sa vyhnete otravným radám a tlačeniciam v obchodoch.   

Ak hľadáte potrebné kvalitné značkové hodinky, parfumy alebo šperky, mrknite na náš e-shop.

Tip: Zapisujte si! V priebehu roka vaši blízki sem tam z pusy vypustia, že by si niečo priali. Alebo sa im zapáči hrnček na trhu, tričko vo výklade. Naučte sa dobre počúvať, priania si zapíšte alebo rovno tajne danú vec kúpte. Väčšina ľudí vám vlastne svoje priania dobrovoľne oznámi. A v decembri potom máte hotovo.

Urobte si čas na svojich blízkych

To je predsa tá pravá podstata Vianoc. Byť s tými, ktorých máte radi. V dnešnej dobe plnej konzumu, kedy riešime, či máme dostatok drahých darčekov a poriadne preplnené chladničky zásobami tak trochu zabúdame, o čom vlastne sviatky sú. Skúste vyskočiť z kolotoča stresu, ktorý je všade okolo. Bežte s kamarátkou na punč a len tak sa prechádzajte po námestí, urobte si voľné popoludnie a pustite si rozprávky, nechajte telefón v taške a zdobte doma spoločne perníčky, zájdite si korčuľovať na klzisko. Skrátka nenechajte sa strhnúť predvianočným stresom, nebojte sa, ono to pôjde. A uvidíte, že to ocení celá vaša rodina.

Nenúťte sa do návštev všetkých príbuzných

Čo si budeme hovoriť, návštevy všetkých pratetiček, prastrýkov, sesterníc z druhého kolena a vlastníkov proste nikto nezvláda. Všade vás pchajú sladkosťami, alkoholom, domácimi chlebíčkami a na konci dňa už neviete, čí vlastne ste. Vianočné návštevy sú pre mnohých naozaj stresujúci zážitok. Čo tak to tento rok skúsiť inak? Navštívte len najbližších, alebo napríklad rodičia či babičky pozvite na Štedrý deň k vám. A návštevy vzdialenejších príbuzných si naplánujte na iný deň v roku. Oni to pochopia, až budete v lete sedieť na pergole a v pokoji si budete užívať prítomnosti toho druhého. Budete mať na seba oveľa viac času, zvládnete sa porozprávať viac do hĺbky a návšteva stratí punc nepríjemnej povinnosti. Skúste to!

Urobte si sviatky podľa seba 

Je ťažkej ísť proti prúdu. A čo sa vzťahuje Vianoc, je to ešte ťažšie, pretože na nás spoločnosť aj rodina kladie vysoké očakávania. Že budeme dodržiavať tradície, že budeme jazdiť po návštevách, že budeme piecť hromady sladkého, že budeme mať vyriadený dom, že budeme mať perfektne navarené a že k tomu všetkému ešte budeme mať najlepšie náladu a neustále úsmev na tvári. To je celkom náročná úloha, že?

Každý z nás má ale právo urobiť si Vianoce také, aké si želá. A keď ich chcete oslavovať inak, kto vám bráni? Stačí sa dohovoriť s partnerom a urobiť kompromis. Ak máte deti, bude to ťažšie, ale aj ony ocenia oveľa viac, že voľný čas radšej strávite s nimi, než aby ste piekla desiaty druh cukrovia. Pokojne vyrazte na celodennú prechádzku či sánkovanie, alebo sa zbaľte a odíďte na chatu do lesa. Nenechajte si vnútiť, že musíte robiť všetko tak, ako je tomu zvykom inde. 

Nebuďte doma, ak nechcete

Túžite skrátka vianočnému stresu úplne utiecť? Dnes už nie je tak nezvyčajné, ak vyrazíte cez sviatky do cudziny. Decembrové voľno nemusíte nutne stráviť pojedaním nezdravých pochutín a pozeraním sa na televíziu. Pokojne sa zoberte a leťte napríklad do Egypta alebo Tuniska, kde je vždy príjemné teplo. Alebo odíďte lyžovať do Álp a užite si hromady snehu a kvalitné, dlhé zjazdovky. Záleží len na vás, ako s voľnými dňami naložíte. V januári potom budete plní energie a dobrej nálady.

Ak si máte z dnešného článku odniesť jedinú vec, tak tú, že Vianoce budú vždy také, aké si ich urobíte. Či budú hektické, plné stresu a honbou za dokonalosťou, alebo naopak príjemné, pokojné a v spoločnosti tých, ktorých máte najradšej, nakoniec záleží len na vás.