10 tipov, ako si užiť Veľkú noc aj v čase karantény

  • MAGAZÍN
  • 10 tipov, ako si užiť Veľkú noc aj v čase karantény

10 tipov, ako si užiť Veľkú noc aj v čase karantény

Ste smutní z toho, že tohtoročná Veľká noc sa ponesie v duchu koronavirovej pandémie? Možno je práve teraz ten správny čas oddýchnuť si od stresujúcich správ a po dlhej dobe zamerať pozornosť na niečo iné. Prinášame vám 10 tipov, ako si tento rok užiť Veľkú noc a zabudnúť na chvíľu na všetko nepríjemné, čo so sebou dnešná doba prináša.

Tohtoročné veľkonočné sviatky sa blížia. Všetci sme sa tešili, že vyrazíme s koledou za rodinou a príbuznými, alebo s kamarátmi oslávime voľné dni výletom či jarným grilovaním. Tohtoročná Veľká noc ale budú iná. Návštevy a stretávanie budeme musieť nechať na inokedy, rovnako tak spoločné výletovanie. Pandémia koronavírusu neúprosne zamávala so životmi a zvyklosťami nás všetkých a dotkne sa aj veľkonočných sviatkov. Nevešajte ale hlavu, zas také zlé to nie je! Stále máme veľa možností, ako si sviatky jari užiť aj v tejto podivnej dobe. A rovnako ako veľkonočné osivo, aj v sebe musíme nechať klíčiť nádej na lepšie a radostnejšie dni.

Veľkonočné sviatky majú veľký význam hlavne pre Kresťanov, hoci ich pôvod je pohanský. Práve na Veľký piatok bol ukrižovaný Ježiš Kristus, aby s veľkou pompou vstal z mŕtvych na Veľkonočnú nedeľu, a dal tak nádej všetkým ľuďom dobrej vôle. Aj Kresťania sa tento rok budú musieť zaobísť bez obvyklých bohoslužieb. A každoročný prejav Pápeža Františka pred preplneným námestím Sv. Petra vo Vatikáne sa tento rok zrejme odohrá bez obecenstva a on-line. Doba sa zmenila.

Tento rok pripadá Veľká noc na druhý týždeň v apríli. Veľký piatok máme 10. apríla, slávnostnú Veľkonočnú nedeľu 12. apríla a 13. apríla oslávime Veľkonočný pondelok. Hrady a zámky sú ale zatvorené, veľkonočné trhy a jarmoky zrušené. Môže sa zdať, že tento rok to bude stáť za nič. To ale nemusí byť pravda. Napriek tomu sú veci, ktoré môžete robiť aj v období plnom krízových opatrení a karantény. Aké to sú? Poďte sa inšpirovať! 

10 tipov, ako si tento rok užiť Veľkú noc:

1. Nezabúdajte, príroda nemá zatvorené!

Aj keď sa do zoologickej záhrady alebo na hrad tohtoročnú Veľkú noc nepozriete, môžete vyraziť von. Nezabúdajte, príroda nemá zatvorené! A práve apríl je ideálnym obdobím, kedy vyraziť do lesa, polí alebo k našim rybníkom. Na jar všetko ožíva a tak sa môžete tešiť z pučiacich stromov alebo rozkvitajúcich kvetín. Dokážete spoznať, aké druhy už vykvitli? A ak tomu bude počasie priať, oprášte bicykel a šliapnite do pedálov. Pohyb na čerstvom vzduchu vám v dnešných časoch jedine prospeje.

Rovnako tak je obdobie prvých jarných mesiacov skvelé na pozorovanie našej fauny. Kým ešte nie sú plne listy na stromoch, máte skvelý výhľad na najrôznejšie vtáctvo a oveľa ľahšie  zahliadnete väčšie cicavce, napríklad aj s roztomilými mláďatami. Ak máte doma ďalekohľad, je teraz skvelá príležitosť ho zase prevetrať. Vzrušujúce predstavenie neuvidíte len na zámku alebo v zoo, ale možno priamo za humnami. No uznajte, kedy ste naposledy venovali takú pozornosť prírode?

2. Vyrobte si veľkonočnú výzdobu 

Aj keď sa nebudete môcť naživo pochváliť rodine alebo priateľom, veľkonočnou výzdobou potešíte hlavne seba. A ak máte doma deti, poskytuje ideálny spôsob, ako ich zabaviť počas školských prázdnin.

Čím začať? Určite môžete vyskúšať výrobu veľkonočných vencov, ktorými môžete ozdobiť vchodové dvere. Hodiť sa vám budú staré stužky, farebné papiere a farbičky. Veniec môžete vyzdobiť tiež prírodnými prvkami, ktoré nazbierate počas jarnej prechádzky. Skvele budú vyzerať mačičky, vetvičky s pučiacim lístím alebo sušené kvety. A nezabudnite na vaječné škrupiny, ktoré dodajú vencu veľkonočný nádych! Ak vám nenapadá, čo iné vytvoriť, pozrite sa na Pinterest, kde objavíte veľa ďalších zaujímavých dekorácií.

Ďalej môžete nazbierať vetvičky do vázy. Tá už znesie aj rozkvitnutý zlatý dážď alebo živé kvety. Vyzdobiť môžete aj vonkajšie okenné parapety. Napríklad jarnými kvetináčmi so zasadenými prvosienkami alebo mini narciskami.

3. Čarujte v kuchyni 

Keďže si nemôžeme pochutnať v dobrých reštauráciách, je na čase vziať veci do vlastných rúk. Pečené veľkonočné kuriatko, morčacie rolády, domáce paštéty, lahodné syry a šunky. Čerstvá zelenina a samozrejme vajíčka v akejkoľvek podobe! Urobte si doma poriadne hody a doprajte si všetky obľúbené dobroty.

Nezabudnite ani na pečeného baránka, ktorý k Veľkej noci neodmysliteľne patrí. A ak neholdujete tradičnej piškóte, môžete vyskúšať svieži jarný mrkvový koláč, po ktorom sa bude zalizovať celá rodina.

4. Venujte sa veľkonočným tradíciám 

Kedy inokedy než túto Veľkú noc máte naozaj dostatok času venovať sa všetkým veľkonočným tradíciám? V modernej, uponáhľanej dobe sa na ne trochu zabúda, čo je veľká škoda. Využite voľný čas a naučte sa konečne upliesť poriadny korbáč z čerstvých vŕbových prútikov. Vyskúšať môžete aj tradičné spôsoby zdobenia kraslíc. Nádherne pôsobí zdobenie voskom, ktorý po zafarbení odstránite. Milovníci prírody môžu vyskúšať farbenie cibuľovými šupkami. Krásne vyzerá, ak pred farbením vajíčka obložíte rôznymi prírodnými lístočkami, ktoré pripevníte pomocou gázy alebo starej silonky. Zostanú na vajíčkach krásne otlačené.

Ak by vás zaujímalo viac o tom, aké všelijaké zvyky a tradície sa s Veľkou nocou spájajú, môžete sa pozrieť na náš špeciálny článok, ktorý sa tejto téme venuje.

5. Usporiadajte grilovanie v prírode 

Ak patríte medzi tých šťastných a máte doma záhradu alebo aspoň väčšiu terasu, máte vyhrané. Pre tých z nás, ktorí sú uväznení v byte sa tiež naskytá možnosť grilovania. Poobzerajte sa v najbližšom okolí a určite nájdete v prírode krásne miesta s ohniskom, kde si môžete spríjemniť prechádzku aj nejakou dobrotou. Vybavte sa napríklad naloženým mäsom, enciánmi alebo klasickými špekáčikmi a vyrazte urobiť ohník. Myslite ale na to, že nie je dobré prizvať si priateľov alebo vzdialenejšiu rodinu, im môžete novo objavené miesta ukázať po skončení bezpečnostných opatrení.

6. Zabavte sa doma 

Možno sa nezaraďujete medzi prírodných nadšencov a radšej trávite čas doma. Na tom nie je nič zlé. Využite voľný čas v karanténe a pozrite si napríklad tradičné slovenské a české rozprávky a filmy. A ak vás televízia nebaví, práve teraz nastal čas konečne vytiahnuť spoločenské hry alebo si prečítať toľko odkladané knihy

7. Upracte v prírode 

Apríl už sa tradične nesie v duchu ekologickej akcie Upracme Slovensko. V rámci tejto udalosti sa zoskupuje tisíce dobrovoľníkov, ktorí vyrážajú na veľké jarné upratovanie prírody. Ani to sa bohužiaľ tento rok nebude konať, čo neznamená, že by sme mali na upratovanie zabudnúť.

Každý z nás môže svojím dielom prispieť ku krajšej a zdravšej prírode, ktorá nabáda na výlety a nie je zahltená odhodenými PET fľašami a ďalším odpadom. Preto tento rok môžete vyraziť na pomoc sami. Stačí sa vybaviť vreciami na odpadky a rukavicami, a môžete aspoň trochu vyčistiť naše parky, lesy alebo okolia železníc.

8. Usporiadajte veľké upratovanie 

Upratať nie je potrebné len v prírode, ale aj v našich domácnostiach. Aj keď to asi nebude práve tradičné poňatie veľkonočných sviatkov, môže sa vám veľké jarné upratovanie podpísať aj na dobrej nálade. Nie nadarmo sa hovorí, že s upratovaním v domácnosti upratujeme aj vo vlastnej hlave.

Možno nájdete veci, o ktorých už ste ani nevedeli, že ich máte. Zrejme nie sú potrebné, a tak ich môžete ponúknuť v bazáre niekomu, kto ich využije. Zbavíte sa tak zbytočných vecí a ešte vám pribudnú nejaké peniaze na účet. Vytrieďte aj rozbité veci a pokúste sa ich opraviť, alebo z nich vyrobiť niečo užitočné. Na internete nájdete veľa nápadov, tak sa skúste inšpirovať.

A ak vás na kutilstvo nebaví, môžete si urobiť radosť nejakou peknou drobnosťou. Čo tak napríkald zaobstarať si nový parfum, šperk alebo hodinky?

9. Pripravte si záhradku na jar 

Ak máte to šťastie a ste majiteľom záhrady, môžete niektoré veľkonočné dni stráviť jej úpravou. Či už vás láka vypestovať si vlastnú úrodu alebo máte radšej záhradku okrasnú, nájde sa na nej množstvo práce. Vysaďte si nové kvety, bylinky alebo zeleninu, upravte záhradné kvetináče a zastrihnite kríky či stromčeky.

Pracovanie na záhrade pri teplých jarných lúčoch je príjemné, a hovorí sa, že na niektoré jedince má práca s hlinou dokonca terapeutické účinky. Pomáha vám upokojiť myšlienky, sústrediť sa iba na samotnú činnosť a zabudnúť na všetko okolo. Výsledky vášho konania na seba nebudú dlho čakať a prinesú úsmev na tvári. Práve psychický oddych a zdravie je dnes veľmi dôležité.

10. Zapojte sa do dobrovoľníctva 

Nikto z nás nevie, kedy konečne koronavírusová kríza pominie. Oveľa lepšie sa vám ju ale podarí zvládnuť, ak sa zapojíte do spoločného dobrovolníctva a pomôžete tým, ktorí sú v ohrození. Či už sa jedná o seniorov, ktorí ocenia vašu pomoc s nákupom, alebo doktori, sestričky či predavači, ktorým chýbajú ušité rúška. Zapojiť sa môže ktokoľvek a aj malá pomoc sa počíta.

Áno, tohtoročná Veľká noc bude iná. Ale, ak dokážeme využiť momentálnu neľahkú situáciu na svoj rozvoj alebo pomôcť ostatným, môžeme sa veľa naučiť a nakoniec sa z nás možno stanú aj o niečo lepší ľudia.