DIY: Ako vyčistiť šperky?

DIY: Ako vyčistiť šperky?

Voda, prach, pot, parfumy - to všetko zanecháva na našich šperkoch stopy. Preto je nutné im čas od času dopriať trochu starostlivosti. Ako doma vyčistiť šperky a nechať ich znovu zažiariť? To vám prezradíme v nasledujúcich tipoch:

Strieborné šperky

Strieborné šperky časom tmavnú a strácajú lesk. Vrátiť im stratený lesk možno ľahko s použitím niekoľkých jednoduchých postupov s domácimi prostriedkami. Budete potrebovať len kúsok hliníkovej fólie, soľ, zubnú pastu alebo jedlú sódu. Ale pozor, pretože sa spôsoby, ako vyčistiť strieborné šperky líšia od spôsobu, ako sa čistia napríklad šperky z chirurgickej ocele, je predpokladom úspechu správneho určenia druhu kovu, z akého je šperk vyhotovený. Pravé strieborné šperky sú označené číslom, najčastejšie 925, ktoré udáva počet miligramov čistého drahého kovu na gram produktu.

Alobal a soľ

Zabaľte strieborné šperky do alobalu a vložte do hrnca. Nalejte na balík asi jeden liter vriacej vody a pridajte jednu alebo dve lyžičky soli. Slanú vodu nechajte pôsobiť asi desať minút a potom šperky vybaľte a opláchnite studenou tečúcou vodou. Táto metóda nie je vhodná na strieborné šperky s drahými kameňmi, pretože ich soľ môže poškodiť.

Zubná pasta

Vezmite si mäkkú zubnú kefku alebo bavlnenú handričku a strieborné šperky dôkladne, ale jemne vyleštite trochou zubnej pasty. Šperky potom opäť opláchnite studenou vodou a osušte čistou, suchou handričkou. 

Jedlá sóda

Do misky s teplou vodu pridajte niekoľko lyžičiek jedlej sódy. Do roztoku vložte svoje strieborné šperky a nechajte sódu pôsobiť cez noc. Druhý deň šperky opäť krátko opláchnite studenou vodou a osušte. Tmavé sfarbenie by malo byť preč. Aj v tomto prípade platí, že metóda nie je vhodná na strieborné šperky s drahými kameňmi!

Zlaté šperky

Na rozdiel od strieborných šperkov, zlaté šperky nečernajú, ale postupom času získavajú matný povrch a zašpinia sa. Tieto tri jednoduché návody ako doma vyčistiť zlaté šperky sú rýchle, lacné a až prekvapivo efektívne.

Umývací prostriedok

Zlaté šperky sa opäť rozžiaria po kúpeli vo vlažnej vode s pridaním saponátu, eventuálne mydla. Šperky opatrne umyte, potom nechajte chvíľu odpočinúť. Po vybratí z vody opláchnite vlažnou vodou a vysušte mäkkou handričkou.

Cigaretový popol

Túto metódu, ako vyčistiť zlaté šperky, dobre poznali už naše prababičky. Trochu popola zmiešajte s vodou a vmiešajte pastu. Pomocou jemnej kefky alebo handričky aplikujte trochu pasty a starostlivo šperky očistite. Netlačte ale príliš tvrdo, aby nedošlo k poškriabaniu. Potom krátko opláchnite pod tečúcou studenou vodou a osušte. Pastu z popola radšej nepoužívajte na šperky s drahými kameňmi. Popol má abrazívne vlastnosti a mohol by povrch kameňov narušiť.

Čistenie tabletou

Zlaté šperky vložte cez noc do pohára s vodou a pridajte tabletu, ktorá sa používa na čistenie protéz alebo strojčekov. Druhý deň ich opláchnite studenou vodou a vaše zlaté šperky znova zažiaria v novom lesku. 

Hodinky

Náramkové hodinky jednoznačné patria k doplnkom, ktoré si pravidelnú očistu zaslúžia tiež. Aj na nich časom zostávajú odolné nečistoty. Preto aj na tomto mieste radíme, aby ste čistili hodinky ako šperk a hlavne nezabudli, že vlhkú handričku a opláchnutie vodou si môžete dovoliť jedine v prípade, že sú hodinky vodeodolné! Na silné znečistenie je najlepšie použiť vlhkú handričku a na hodinky vyvíjať mierny tlak. Pri výbere látky dajte prednosť mikrovláknu. Mnoho dámskych hodiniek je osadených kamienkami a vlákna iných tkanín by sa o ne mohli zachytiť alebo ich dokonca uvoľniť. Vyhnite sa všetkým chemikáliám a abrazívnym spôsobom čistenia. Keby vás napadlo použiť hubku na riad, použite iba svetlú, najčastejšie žltú stranu. Do tmavých častí hubiek sa zapracovávajú kovové zložky, ktoré by okamžite poškriabali sklíčko a v najhoršom prípade dokonca narušili opláštenie.