Svet parfumov prehľadne: Druhy vôní

  • MAGAZÍN
  • Svet parfumov prehľadne: Druhy vôní

Svet parfumov prehľadne: Druhy vôní

Akú vôňu si vybrať? Drevitú alebo kvetinovú? A ako sa vlastne od seba líšia jednotlivé druhy vôní? Prečítajte si v našom dnešnom článku. A k tomu navyše prinášame tipy na najlepší parfumy z každej kategórie.

Vybrať si dneska parfum sa môže zdať ako veľmi náročná úloha. V parfumériách sa to hemží stovkami fľaštičiek najrôznejších farieb a tvarov, reklamy útočia s novinkami a jeden už nevie, čo mu vlastne vonia. Ako si vybrať vôňu jednoducho, tak, aby vám z toho nešla hlava okolo? Zvoľte si ten správny druh vône.

Základné rozdelenie vôní:

Vône sa všeobecne rozdeľujú na 5 hlavných smerov - kvetinovéorientálnecitrusovédrevité a chyprové. Ak viete, ktorý je ten váš obľúbený a ktorý naopak spôsobuje okamžitý bolehlav, dosť vám to pri kúpe nového parfumu pomôže.

Kvetinové 

Asi najpočetnejšia a najobľúbenejší skupina. Ako už názov napovedá, základom sú kvety najrôznejších druhov. Najčastejšie sa používa ruže, jazmín, konvalinka, exotický ylang-ylang, tuberóza, fialka a ďalšie.

Klasické kvetinové vône evokujú typické ženstva, romantickú dušu a milú, priateľskú povahu. Mimochodom, hovorí sa, že muži majú najradšej práve takéto vône, takže ak túžite upútať mužskú pozornosť, voľba je jasná :)

Napr: Nina Ricci L’Air du Temps, Versace Bright Crystal

Avšak aj vôňa s hlavným podielom kvetov môžu pôsobiť veľmi zvodne, tajomne a vášnivo. Je to spôsobené ďalšími prísadami, ktoré výslednú vôňu premieňa.

Napr: Calvin Klein Euphoria, YSL – Black Opium

Preto nie je kvetinová vôňa ako kvetinová vôňa, určite sa sústreďte aj na ďalšie prísady v parfumu obsiahnuté. Môže sa zdať, že kvetinové parfumy sú určené len pre ženy, ale nie je to tak celkom pravda. Aj pánskej vône obsahujú kvety - hlavne levanduľu alebo napríklad kakost. A pozor, tieto kúsky rozhodne nepôsobí zženštilo!

Orientálne 

Druhá najpočetnejšia skupina parfumov, ktorá vychádza z tradícií a histórie. Už v dávnom staroveku využívali ľudia najrôznejších korenia a vonných olejov pre svoje skrášlenie a prevoňanie kože i vlasov. A veľa prímesí ostáva dodnes. Využívajú sa tóny korenia - klinčekov, škorice, vanilky, ambry, púdru, pižma, ale aj čokolády či kávy. Vônelákajú hlavne svojou exotikou, zvodnosťou a tajomnom, ktoré nájdete v každej fľaštičke takého parfumu. K dostaniu sú ako pre ženy, tak pre mužov a aj vo variante unisex.

Orientálne vône sú napospol vône ťažké a hodí sa preto hlavne pre jesenné a zimné obdobie, alebo pre večerné príležitosť. 

Napr: Dolce & Gabbana The One, Marc Jacobs Decadence

Citrusové

Ako už názov napovedá, tieto vône sú veľmi svieže, ľahké a vhodné na bežné denné nosenie. Ich tóny sú výrazné, osviežujúce, ale zároveň ľahko horké. Najobľúbenejšie prísady sú samozrejme citróny, limetky, pomaranče, mandarínky či bergamot. Citrusové vône sa často kombinujú s kvetinovými či drevitými tónmi. Veľmi často bývajú unisexové.

Ak hľadáte parfum na leto, citrusový bude tá správna voľba. Jeho vôňa vám dodá energiu a príjemné osvieženie v horúcich dňoch.

Napr: Dolce & Gabbana Light Blue, Hermes Un Jardin Sur Le Nil, CK One, Davidoff Cool Water Man

Drevité 

Sú založené na tónoch najrôznejších druhov dreva. Najčastejšie sa využíva drevo santalové, cédrové či ebenové. Poslednou dobou sa objavuje tiež oud. Drevité vône sa hojne kombinujú s ďalšími tónmi. Naraziť môžeme na živicu, korenie i kvety. Výsledkom bývajú zaujímavé, exotické parfumy. Pozor si však dajte na kombináciu s príliš sladkou vanilkou alebo výraznými kvetmi - tieto prvky drevité tóny často bijú a nakoniec máte vôňu ťažkú a sladkú.

Drevité vône sa hodí hlavne na jesenné a zimné dni, nosiť sa dajú aj cez deň. Obľúbia si ich moderné ženy, ktoré neprahne po priemerných a bežných vôňach.

Napr: Lacoste Pour Femme, Burberry Body, Hugo Boss No.6

Cyprišové

Alebo taky chyprové, majú svoj názov podľa parfumu Chypre značky Coty, ktorý vznikol dielom francúzskeho parfuméra, ktorá sa údajne inšpiroval svojou dovolenku na Cypre. Základom je větvičník, čiže dubový mach, bergamot a pačuli. Kombinujú sa často s kvetinami či ovocnými tónmi.

Napr. Miss Dior, Armani Si

Ďalej sa môžeme stretnúť s vôňami kapradinovými, ktoré sú prevažne mužskou záležitosťou, alebo napríklad s čím ďalej populárnejšími vodnými parfumy - tie sú obľúbené pre svoju ľahkosť a maximálnu sviežosť.

Vôní na trhu je naozaj veľa, rovnako tak ako ich členenie. Navzájom sa tieto skupiny veľa prekrývajú. Snáď sme vám aspoň trochu pomohli sa vo všetkom zorientovať a nájsť si cestu k vôni, ktorá vám naozaj sadne.