Na čo si dať pozor pri opaľovaní?

  • MAGAZÍN
  • Na čo si dať pozor pri opaľovaní?

Na čo si dať pozor pri opaľovaní?

Bezchybné opálenie pristane všetkým. Aj napriek všetkým varovaniam a skepticizmu dermatológov bude krásne opálenie vždy obľúbeným suvenírom letných prázdnin a len sotva by sa ho niekto dobrovoľne vzdával. Na čo si teda dať pozor, aby nebolo slnenie v rozpore s našim zdravím?

Dary slnka

Slnečné svetlo umožňuje život na zemi. Jeho vplyv na rastliny, zvieratá aj náš organizmus je v mnohých ohľadoch nepostrádateľný. Prospieva nášmu fyzickému stavu (stimuluje tvorbu vitamínu D, ktorý prospieva kostiam, zlepšuje imunitný systém) aj duševnému zdraviu (zastavuje produkciu melatonínu, hormónu spánku a naopak podporuje serotonín, ktorý zlepšuje našu náladu) a dokonca eliminuje následky nezdravého životného štýlu (znižuje krvný tlak a cholesterol).

A navyše nás robí krajšími. To môžu určite potvrdiť nielen bronzovo opálený ľudia, ale aj ľudia s kožnými problémami, ktorí majú v lete oveľa menej príznakov. Slnko má totiž aj protizápalové účinky.

Opálenie ako prirodzená ochrana kože 

Slnko je pre nás teda prospešné a nie je potrebné sa s krásne opálenou pokožkou lúčiť. Len je potrebné ju chrániť a dodržiavať pár pravidiel zdravého opaľovania. Predovšetkým zabrániť spáleniu. Najlepší spôsob, ako tomu predísť, je pravidelne vystavovať pleť slnku už od jarných mesiacov a dať jej tak príležitosť vytvoriť si jemné opálenie, ktoré bude fungovať ako prirodzená obrana kože proti škodlivému žiareniu až do leta. Počas tejto doby je vhodné proces opálenia podporiť: skúste zázračný beta-karotén v doplnkoch stravy alebo mrkvový olej na opaľovanie namiesto bežného opaľovacieho krému.

Nepodceňovať riziká spálenia

Náhla vysoká dávka slnečného žiarenia, napríklad práve po dlhej zime bez použitia ochranných prostriedkov proti slnku môže byť pre pokožku veľmi stresujúce. Vysoké júnové slnko na dovolenke by určite nemalo byť prvým slnečným kontaktom v roku! Za týchto podmienok sa aj tmavšie fototypy, ktoré nie sú extrémne citlivé, môžu spáliť už po iba 15 až 20 minútach na slnku. Riziká spálenej pokožky sú často podceňované. Každý úpal nielenže urýchľuje starnutie kože, ale ultrafialové žiarenie dokonca poškodzuje DNA buniek, čo môže viesť až k rakovine kože.

Čo sú prostriedky na ochranu pred slnečným žiarením?

Aby sme sa vyhli spáleniu a starnutiu pokožky, mali by sme vždy používať kvalitné prostriedky na ochranu pred slnečným žiarením, ktoré spoznáme označením SPF (Sun Protection Factor). Tento faktor je ukazovateľom, ktorý si vypočítava z doby strávenej na slnku a momentu, kedy sa pokožka začne červenať. Hodnota SPF opaľovacích prostriedkov je vždy garantovaná dermatologickými inštitútmi, ktoré u produktov preukázali schopnosť pohltiť UV lúče.

SPF je matematika

Plánovanú dobu na slnku vydeľte dobou, po ktorej sa vaša pokožka začne červenať bez ochranných prostriedkov a získate hodnotu SPF. Výpočet nie je nijako zložitý, ale pre praktický život dosť krkolomný. Oba údaje pre výpočet sa totiž neustále menia v závislosti na meniacom sa programe jednotlivých dní. Navyše si asi nebudete chcieť na každý deň zhotovovať krém s iným SPF. Je úplne logické, že nad hodnotou SPF nie je nutné dlho laborovat. Čím vyššiu ochranu svojej pleti doprajete, tým lepšie urobíte. Mimochodom: koža sa opáli rovnako bez ohľadu na výšku SPF opaľovacieho prostriedku, nebojte sa teda siahnuť po tom najvyššom. 

MLIEKO NA OPAĽOVANIE
NA TVÁR

UKAŽ

KRÉM NA OPAĽOVANIE
NA TVÁR

UKAŽ

MLIEKO NA OPAĽOVANIE
V SPREJI

UKAŽ


Opaľovanie bez výčitiek

Krém na opaľovanie alebo olej na opaľovanie, je nutné aplikovať dôsledne a to najlepšie 30 minút pred slnením. Rovnako ako parfumy, aj opaľovacie prostriedky používame viackrát denne, pretože sa ich účinnosť postupom času znižuje, najmä po plávaní alebo fyzickej aktivite. To platí aj v prípade, že ste aplikovali produkt označený ako waterproof, teda nezmývateľný. Túto vlastnosť nemožno zaručiť a dokonca aj Európska únia jasne vyzýva na obnovenie ochrannej vrstvy bez ohľadu na popis na etikete.

Ale pozor: opakované použitie alebo vrstvenie opaľovacích krémov a olejov nepredlžuje odporúčanú dobu na slnku, ale iba zabezpečuje zachovanie uvedeného SPF.

Poludňajšie slnko je najhoršie

Veľká časť nebezpečného UV žiarenia je vyfiltrovaná ozónovou vrstvou v stratosfére. Ak je ale slnko veľmi vysoko, funguje to len obmedzene. Preto je ranné a večerné slnko, ktoré vrhá dlhé tiene menej nebezpečné. Jedným z hlavných pravidiel zdravého opaľovania je vyhnúť sa slnku v čase obeda, medzi 11:00 a 14:00 hodinou, kedy je UV žiarenie najsilnejšie.