Oslavuj v ten správny čas

Oslavuj v ten správny čas

Keď sa povie Silvester, každý si hneď vybaví bujaré novoročné oslavy, jedlo, pitie, ohňostroj hrajúci všetkými farbami dúhy. Áno – a možno tiež rozprávky a obvyklé televízne vysielania, ktoré sa tou dobou objavujú v televízii.

Mnohí však zabúdajú na to, aké trápenie hluk a treskot z ohňostrojov spôsobuje domácim mazlíčkom. Niektoré psy to vyložene desí, iné nad mieru rozčuľuje. A čo malé deti? Silvester má skrátka mnoho stránok – niektoré sú zábavné a zaujímavé, iné naopak nepríjemné. 

Jedná sa ale len o jedinú noc v roku….

Či už slavíte v kruhu priateľov niekde na chate, v centre mesta alebo doma s rodinou, určite máte s ostatnými oslavujúcimi jednú vec spoločnú. A teraz nemám na mysli strieľanie ohňostrojov alebo lyžovanie na svahu. Čo to teda je?

Samozrejme čakanie  na polnoc a novoročný prípitok. Ako ale neprepásnuť ten správny moment? Presne tu konkrétnu sekundu prelomu roka? Odpoveď je jednoduchá: stačí mať poriadne spoľahlivé hodinky, potom určite neprešvihnete moment, kedy začnú tie poriadne oslavy. Presnosťou vraj vynikajú hlavne japonské hodinky – Seiko a Casio. Kvalitou sú zasa vyhlásené hodinky švajčiarska ako Festina. Vyberte si tie pravé a už vám nič neunikne.

Aký je pôvod novoročných osláv a ako oslavovali naši predkovia?

Prvé novoročné oslavy údajne prebiehali už v starej Mezopotámskej ríši, teda začiatok nového roku pripadal presne na deň jarnej rovnodennosti.

Táto noc sa však stala významnou až spolu s ustálením gregoriánskeho kalendára. A až v 19. storočí jej význam ešte vzrástol. Existenciu papierovej novoročenky môžeme vysledovať až do prvej polovice 19. storočia, kedy postupne začali prenikať aj na dediny. Najprv bol tento zvyk silne kritizovaný, až postupom času sa začalo o zasielaní novoročeniek hovoriť ako o príjemnej zvyklosti.

Mnoho civilizácií vnímalo príchod nového roku ako obdobie osláv. Starí Egypťania prvý mesiac v novom roku považovali za Festival opilstva, kedy im bolo dovolené opiť sa do nemoty. Oslavy boli vždy spojené s dobovým náboženstvom a zvyklosťami.

Z novodobého hľadiska je najoslavovanejší vždy prechod z jedného storočia do druhého. Ten už je síce dávno za nami, ale to predsa vôbec nevadí.

Tým však nechcem navádzať k vlastnému “Festivalu opilstva”, ale napr. k trochu nezvyklejšiemu poňatiu novoročných osláv. Vyskúšajte niečo, čo sa vám zatiaľ nepošťastilo. A pokiaľ vás taká predstava skôr odrádza, pretože netúžite po ničom inom, ako je kľud a súkromie vlastného domova, pri najmenšom sa môžete baviť tým, že si budete strážiť čas...