Ako na svadbu snov?

Ako na svadbu snov?

Určite vás to už napadlo a aspoň raz ste si v duchu predstavili, aké to asi bude. Ako by mala správna svadba vlastne vyzerať? A ako si, čo najlepšie vychutnať svoj svadobný deň bez zbytočného stresu? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Rady pre nevestu

Veľké prípravy na veľký deň

 

Čím začať? V prvom rade je potrebné stanoviť dátum a miesto. Oba tieto body je nutné riešiť s veľkým predstihom. Ideálne až rok dopredu. A ak stojíte o svadobný obrad v atraktívnej a všeobecne obľúbenej lokalite, budete sa musieť poponáhľať ešte viac. Možností je samozrejme celá rada - svadba v kostole, na zámku, v zámockej záhrade, v parku, vo vinici, v lese, vonku na lúke, v zahraničí (na pláži, v Las Vegas) a tak ďalej ... Takto by sme mohli menovať slušný počet najrôznejších miest.

Dôležité je vedieť jedno: nesmiete zaváhať.

 

Ujasnite si, čo vlastne chcete. Skromnú vidiecku svadbu alebo obrovskú akciu so stovkou hostí? Dôležitú úlohu tu samozrejme hrajú financie - nič iné (ako napríklad želanie príbuzných) by vás ale obmedzovať nemalo. Je to koniec koncov váš veľký deň, nie ich. Áno, často je potrebné urobiť kompromis, nájsť zlatú strednú cestu, ale ak vám na niečom naozaj záleží, choďte si za tým.

Chcete sa brať v cudzine, ale nechcete o tak významnú udalosť pripraviť svoju rodinu? Zachovajte pokoj - aj tu existuje kompromis. Neveríte? Podobné tvrdenie sa vám zdá nepravdepodobné a za vlasy pritiahnuté?

Omyl! Stačí vám šikovný mobilný telefón (alebo špecializovaná kamera, ak túžite po top kvalite) a môžete celý obrad vysielať naživo na webe. Musíte si ale dopredu zistiť, či takýto obrad bude neskôr platiť aj u nás a zariadiť sa podľa toho.

Rovnako tak si ujasnite, v akom štýle chcete svadbu mať. Chcete svadbu v boho štýle, prírodnú, klasickú, retro alebo vidiecku veselicu? Od toho sa potom odvíja výber svadobnej výzdoby, svadobného oznámenia, štýlu fotografií - teda aj svadobného fotografa a kameramana.

Ako vybrať svadobné šaty?

 

Všetko máte perfektne zorganizované - dátum svadby, miesto, počet hostí i cateringovú firmu. Ale ako si odpovedať na asi najdôležitejšiu otázku zo všetkých?

Svadobné šaty si môžete nechať ušiť na mieru, požičať si ich vo svadobnom salóne, nechať si upraviť staré šaty po babičke alebo si ich objednať cez internet. U objednávok cez internet sa môžete nepekne spáliť a kúpiť mačku vo vreci, aj keď sa všetko na prvý pohľad tvári až moc ideálne - cena, strih, farba i vzor. Vždy je lepšie si šaty najskôr vyskúšať. A vziať si šaty po mamičke alebo babičke, ktoré budete musieť nechať zložito prerábať, a nakoniec vám rovnako nebudú sedieť, to asi tiež nebude to pravé orechové.

Asi si predstavujete netradičnú svadbu v historických kostýmoch. Prečo nie? Väčšina neviest ale volí medzi dvoma možnosťami:

Svadobné šaty nové alebo požičané?

Rozdiel v cene môže byť ďaleko menší, než si myslíte. Chcete šaty od známeho návrhára? Potom si ich požičajte. Príde vás to oveľa lacnejšie.

Túžite hlavne po krásnych šatách, ktoré vám sadnú a už vám toľko nezáleží na tom, či vznikli pod taktovkou slávneho tvorcu? Tu sa cena vôbec líšiť nemusí.

 

Takže čo teraz? Požičať si šaty, ktoré vám za tú rovnakú cenu zostanú navždy? Alebo byť rada, že sa vám na ne nemusí prášiť v skrini? No, to je otázka.

 

Teraz asi záleží hlavne na tom, o aké svadobné šaty ide. Ruku na srdce, komplikované svadobné šaty v princeznovskom štýle si na seba pravdepodobne už v živote nevezmete. Možno tak na maškarný bál alebo pre pobavenie kamarátok. Stojí vám to za to?

 

Ale jednoduchšie šaty môžete ešte využiť na rôzne spoločenské udalosti. Stačí ich len trochu upraviť ... V takom prípade je lepšie nechať si ušiť vlastný model a na požičovňu zabudnúť.

Strih svadobných šatov

 

Typ svadobných šiat by vám mal lichotiť a pozdvihnúť prirodzené klady vašej postavy. Nechajte si poradiť. Vyberajte s kamarátkou, ktorá vám povie, čo vám pristane. V poslednej dobe sú veľmi obľúbené šaty s rôznymi čipkovanými aplikáciami. O tých by sa totiž dalo povedať, že pristanú skoro každému.

 

Ak oplývate pár kilami navyše, nezúfajte. Existujú totiž aj zoštíhľujúce šaty, ktoré rafinovane skryjú prípadné nedostatky. Rovnako tak, ak čakáte bábätko, vyberte tehotenské šaty, ktoré sú pohodlné a nebudú vás nikde tlačiť.

Svadobná kytica

 

Kyticu vyberajte podľa šiat, účesu a doplnkov. Môže byť okrúhla aj menej tradičná. Zlaďte farby i detaily. Keď si na výbere svadobnej kytice dáte záležať, môžete si ju neskôr nechať usušiť a zostane vám na pamiatku. Alebo, ak chcete dodržať tradíciu, môžete kyticu hodiť medzi dievčatá túžiace po sobáši a urobiť tak radosť jednej z nich. Kto vie, možno sa potom skutočne do roka a do dňa vydá.

Líčenie a parfum

Nepreháňajte to s make-upom. Zabudnite na ťažké vrstvy, pod ktorými vás ženích pri oltári ani nespozná. Žiaduce je skôr jemnejšie svadobné líčenie, dnes známe pod pojmom "nahé líčenie". Zvýraznite svoje oči, ale použite prirodzený rúž i lesk. Alebo to nechajte v rukách profesionálnej vizážistky. Hlavné je hotové dielo poriadne zafixovať, aby vám vydržalo po celý deň.

 

Nezanedbajte ani svoje ruky. Upravené nechty na svadobných fotografiách oveľa lepšie vyniknú.

 

Samozrejme nesmiete zabudnúť ani na zvodný dámsky parfum, ktorý je pre tento deň ako stvorený. Vydávate sa v chladnejších mesiacoch? Skúste drevitú korenistú vôňu. Chystáte svadbu na jar alebo v lete? Letný kvetinový parfum vás perfektne doplní. A ak budete mať bolerko, môžete parfum ľahko naniesť aj na neho.

Účes

 

Váš svadobný účes sa musí hodiť k vašim svadobným šatám a rovnako ako vaše líčenie, musí niečo vydržať. Vhodného kaderníka je potrebné vybrať dopredu. V prvom rade je ale určite treba svoje vlasy trochu rozmaznávať, dopriať im regeneračný zábal a dôkladnú starostlivosť. Na internete nájdete veľa inšpirácií. Môžete si vyhľadať galériu svadobných účesov a vybrať si účes svojich snov.

Šperky a doplnky

 

Všetko musí ladiť s šatami aj celkovým štýlom svadby. Žiarivé luxusné šperky, jemné náušnice i náhrdelník. Dokonca aj náramkové hodinky, ktoré si vyberiete. Napríklad jemné dámske hodinky Daniel Wellington sa k podobnej príležitosti perfektne hodia.

Zoznam svadobných darov

Urobte si zoznam vytúžených svadobných darov. Vyhnete sa tak nepríjemnej situácii, ktorá môže nastať, keď vám niekoľko svadobných hostí daruje tú istú vec. Keď si vytvoríte online zoznam darov, budú si vaši hostia môcť rezervovať dary, ktoré vám chcú dať. Rovnakú vec tak nedostanete dvakrát.

 

Rady pre ženícha

Svadobný oblek​​​​​​​

Ideálny je samozrejme pánsky svadobný oblek na mieru. Vyberajte ale tiež podľa toho, čo máte s oblekom v úmysle po svadbe. Chcete ho nosiť aj do práce alebo len pri slávnostných príležitostiach? Napríklad lesklý oblek nie je na nosenie do zamestnania vhodný.

Svoj oblek a doplnky sa snažte zladiť s šatami a doplnkami nevesty. Ostatné svadobné dekorácie a ozdoby sú vedľajšie.

Farba košele sa musí hodiť k farbe vašej pleti a farbe vlasov. Ste tmavý alebo skôr svetlý typ? Ak to druhé, vyhnite sa bledým a nevýrazným košeliam. A nezabudnite si zaobstarať aj košeľu náhradnú - obzvlášť ak sa budete ženiť v lete.

Výber kravaty​​​​​​​

Zlaďte kravatu s farbou šiat nevesty. Môžete ju dokonca zladiť aj so vzorom jej šiat. To bude vyzerať ešte lepšie. Zabudnite ale na výber kravaty podľa svadobnej výzdoby. Dnes je tiež častým doplnkom drevený motýlik. Zvážte ale, či sa práve ten hodí na vašu svadbu. 

Hodinky​​​​​​​

Správne zvolený model pánskych hodiniek vás v tento veľký deň ešte zvýrazní a dodá vám punc luxusu. Pokojne sa môže jednať aj o hodinky s veľkým ciferníkom, rozhodne by ale mali ladiť so šperkami nevesty. Čierny remienok z pravej kože sa bude hodiť k väčšine oblekov a doplnkov. Ak bude mať nevesta na sebe strieborné šperky, dbajte na to, aby ciferník vašich hodiniek mal rovnakú farbu. A samozrejme - keď si zaobstaráte drahý oblek, nebude pôsobiť veľmi dobre, keď si k nemu vyberiete ošumelé hodinky zo second handu. Snažte sa skrátka udržať štýl aj farby.

Účes a parfum​​​​​​​

 

Pred svadbou sa neváhajte vydať ku schopnému holičovi a dbať na osobnú hygienu. Nič nepokazíte ani tým, keď si zaobstaráte príjemný pánsky parfum (napríklad parfumy Hugo Boss sú medzi mužmi veľmi obľúbené). A v neposlednom rade - aktívne sa zapojte do príprav svadby a buďte svojej neveste oporou.

 

Rady pre oboch

  • Pred svadbou si poriadne odpočiňte a uvoľnite sa. Kruhy pod očami z nevyspania totiž zostanú zvečnené aj na fotkách.
  • Zabudnite na lúčenie so slobodou deň pred svadbou. Naplánujte si ho radšej o týždeň skôr.
  • Nech sa stane čokoľvek, zachovajte pokoj. Každá nepríjemná situácia má riešenie. Budete sa brať vonku a začalo pršať? Svadobný stan to spraví. Buďte pripravení.
  • Nachystajte si dopredu všetko, čo sa bude dať.
  • Zbytočne sa nestresujte.
  • A hlavne - užite si svoj deň!