Ako správne zladiť šperky

Ako správne zladiť šperky

Už naši predkovia dobre vedeli, že šperky vie človeka skrášliť. A staroveké amulety, náušnice, koruny aj prstene budí obdiv dodnes. Ľudia ich nosili nielen pre estetické účely a slávnostné chvíle, ale tiež im prisudzovali magické schopnosti a verili, že ich dokážu ochrániť. Táto viera pretrvala do dnešných dní, kedy radi nosíme amulety alebo šperky s rôznymi drahými kameňmi a polodrahokamy, ktorým prisudzujeme určité vlastnosti. Šperky teda majú bohatú históriu.

Už naši predkovia dobre vedeli, že šperky vie človeka skrášliť. A staroveké amulety, náušnice, koruny aj prstene budí obdiv dodnes. Ľudia ich nosili nielen pre estetické účely a slávnostné chvíle, ale tiež im prisudzovali magické schopnosti a verili, že ich dokážu ochrániť. Táto viera pretrvala do dnešných dní, kedy radi nosíme amulety alebo šperky s rôznymi drahými kameňmi a polodrahokamy, ktorým prisudzujeme určité vlastnosti. Šperky teda majú bohatú históriu. Čo sa týka rôznych trendov a štýlov, je dnes celkom ťažké sa v nich zorientovať. Existuje ich obrovské množstvo, a vybrať si také, ktoré k sebe budú pasovať niekedy nie je ľahké. Často sa až zdá, že je všetko povolené a kombinovať môžeme i veci úplne nesúrodé. Táto sloboda, ktorú dnešná doba prináša, je rozhodne krásna. Napriek tomu sa ale môžeme držať určitých odporúčaní a pravidiel, ako šperky navzájom zladiť, aby bol výsledok perfektný.

10 dobrých rád, ako vhodne zladiť šperky, aby ste boli originálne a mali štýl:

Kombinujte kovy

Kedysi písané pravidlo, že zlato a striebro nikdy nesmiete nosiť dohromady už dávno neplatí. Práve naopak! Nebojte sa ich kombinovať, robte to však decentne. To znamená, že si vyberiete podobnú farbu kovu, alebo zladíte šperky podobným odtieňom kamienkov či zdobenie. Vyhnite sa kombináciu dvoch veľmi lesklých kúskov, bude to pôsobiť skôr lacno, než noblesne. Dobre nebude vyzerať ani kombinácia zlatého náhrdelníku s výraznými visiacimi náušnicami zo striebra. Zamerajte sa hlavne na to, aby k sebe ladili dané materiály, o farbu zas tak veľmi nejde.

Vrstvite

Aj keď mnohokrát počujeme, že menej je viac, posledné módne trendy jednoznačne nabádajú k vrstvenie. To platí nielen pre oblečenie, ale aj šperky. Je potrebné ho však praktizovať citlivo. Skvele bude vyzerať napríklad množstvo jemnejších náramkov na zápästie alebo prekrývajúce sa náhrdelníky s príveskami. Vrstvenie sa nevyhýba ani prsteňom. Iste ste zaznamenali, že trendom je kombinácia niekoľkých rôznych krúžkov na horných i spodných častiach prsta, ktoré vyzerajú skvelo obzvlášť u žien s dlhšími prstami. Avšak pozor, prstienky k sebe musia ladiť, či už farbou, materiálom alebo spôsobom zdobenie.

Myslite na to, že pri vrstvení je potrebné zamerať sa na jeden druh šperku. Teda buď na náhrdelníky, alebo na náramky, alebo na prstene. Aby ste vo výsledku nevyzerali ako vianočný stromček. Vrstvenie predstavuje zábavnú hru, pretože je pri ňom povolené kombinovať rôzne tvary, dĺžky, farby i štýly šperkov. Môžete tak vytvoriť veľmi zaujímavé kreácie a vyzerať vždy inak. A pritom nebudete musieť investovať do stále nových kúskov.

Nebojte sa drahých kameňov

Ak ste ako malá milovala v rozprávkach princeznovské náhrdelníky vykladané drahými kameňmi, snívala o smaragdových náušniciach a diamantových prsteňoch, nie je nutné si svoje priania odopierať. Len si budete musieť dostatočne našetriť. Drahé kamene sú krásne a trendy, ale dajte si pozor na ich lacné varianty, ktoré už tak dobre nevyzerajú. Rozhodne nikdy nekombinujte pravej drahokamy s bižutérnymi náhradami, pretože to pôsobí veľmi okato a naozaj nepekne. Inak ale smelo do toho! Drahokamy pristanú každej dáme a vyzerajú výborne ako v kombinácii so zlatom, tak striebrom.

Zlaďte šperky s oblečením

Výrazné modely a vzorované oblečenie sú zaujímavé samy o sebe a ozvláštnenie šperky často nepotrebujú. Potom ale máme v skrini kúsky, ktoré si o zdobenie vyložene hovoria. Medzi také patria väčšinou jednofarebná tričká, tielka či svetre, ktoré môžeme skvele doplniť výraznejšími alebo vrstvenými šperky. Svetríku s výstrihom do V pristane vrstvenie náhrdelníka, minimalistické blúzke potom sadne náramok alebo nápaditý prsteň.

Buďte kreatívny

Ak sa vám nechce za nové šperky utrácať, môžete vyskúšať využiť už tie, ktoré máte vo svojej šperkovnici. Vlastníte prsteň, ktorý je príliš ťažký alebo vám na prste nesedí? Použite ho ako prívesok na retiazke. Zaujímavou možnosťou je aj premena náhrdelníka v netradičnej náramok. Hrajte sa, nebojte sa experimentovať.

Noste šperkové sety

Ak si na výrazné a nápadité kombinácie netrúfate, alebo cítite, že pre módu nemáte cit, stavte na šperkové sady. Tie síce nebudú pôsobiť bohvieako originálne, ale budete s nimi mať istotu, že ste sa nedopustili žiadneho módneho prehrešku. Vyzerajú veľmi pôvabne a znosíte je na galantný večera, plesy, divadelné predstavenia a ďalšie významné denné aj večerné udalosti, ktoré vyžadujú elegantný dress code.

Nepreháňajte to s celkovým množstvom

Aj keď vás nabádame k experimentom a vrstvenie, všetkého veľa škodí. O šperkoch to platí dvojnásobne, pretože ich prehnané množstvo vo výsledku pokazí celý outfit a bude vyzerať prehnane. Pamätajte, že dva až tri menej výrazné šperky sú maximum. A ak chcete upútať pozornosť niečím výrazným, vyberte iba tento jeden kúsok a nechajte ho vyniknúť.

Zistite svoj typ pleti

Vybrať ideálny kúsky presne pre vás vám pomôže aj farebný typ vašej pleti. Tak najlepšie spoznáte, či zvoliť napríklad strieborné alebo zlaté šperky. Ak sú vaše žily na dennom svetle sfarbené skôr do modra a ľahko sa spálite, patríte k studenému typu, ktorému sluší striebro, platina alebo biele či ružové zlato. Z kameňov potom siahnite po modrých, ružových či fialových farbách. Ak sú vaše žily sfarbené skôr do zelena a slniečko znášate viac než dobre, siahnite po zlatej či odtieni ružového zlata. Budú vám pristane kamene zemitých farieb, ako je hnedá, zelená či červená.

Nezabúdajte na hodinky

Hoci hodinky nepatrí priamo medzi šperky, dnes už prakticky hrajú úlohu módneho doplnku. Pri výbere vhodných šperkov preto myslite na to, aby ste ich s hodinkami dokázali dobre zladiť. K športovým digitálnym hodinkám samozrejme akékoľvek ozdoby vynechajte. Ale elegantné hodinky s koženým remienkom môžete dozdobiť jemnými náramky alebo prstene. Ideálne vo farbe kovu, ktorý je použitý na Puzdrá hodiniek.


Trendy pre pánske šperky

Nemali by sme zabúdať ani na šperky pre mužov, pretože tie tiež patrí medzi obľúbené pánske doplnky. Veľmi obľúbené sú hlavne kožené náramky s kovovými prvkami, ktoré sú ležérne a slušivé, alebo retiazky a náramky z nerezovej ocele. Niektorí muži tiež radi nosia prstene, ktoré môžu niekedy pôsobiť trochu zženštilo. Na rozdiel od dámskych šperkov sú šperky pre mužov vhodné skôr pre voľnočasové príležitosti a nehodí sa na nosenie na zvláštne príležitosti. Pre tých môžete využiť elegantné a klasické pánske hodinky.

Aké značky šperkov zvoliť?

Nakoniec sme pre vás pripravili prierez značkami, ktoré sa zaoberajú výrobou šperkov a s kúskami od nich budete mať istotu kvality a dobre investovaných peňazí. Medzi najobľúbenejšie značku bezpochyby patrí Pandora, ktorá sa môže pochváliť osobitými kúsky. Vďaka množstvo korálok a príveskov máte možnosť zostaviť si náramok podľa vlastných preferencií a vždy si tak pripomenúť slávnostné chvíle vo vašom živote alebo iné obľúbené veci.

Ak preferujete nadčasové modely, ktoré nasledujú najnovšie trendy, iste si vyberiete medzi šperky Tommy Hilfiger alebo Guess. Pre milovníkov moderných šperkov s nádychom dobrodružstva a svobodomyšlenkářství tú potom sú kúsky Paul Hewitt.